Не е извинение за никого това, че дадени хора не са минали обучение за използването на системата, каза премиерът
Премиерът Росен Желязков поиска от всички институции да работят заедно и до 10 дни да получи план за работата на BG-Alert. „След това няма прошка”, закани се Желязков в началото на днешното заседание на МС.
Наводненията в Северозападна България за пореден път отвориха въпроса - при какви условия и обстоятелства работи системата BG-Alert. Този път и премиерът потърси отговора.
„През последните дни темата за функционирането на BG-Alert предизвика полемика. За пореден път констатираме, че система, изградена с публични средства, не сработва, когато трябва. За това искам в рамките на 10 дни МВР, Министерството на икономиката, Министерството на електронното управление, Министерството на земеделието и храните, Министерството на енергетиката, заедно с участниците на Националното сдружение на общините, НИМХ и Агенцията по градушките, да представят план. Ако е необходимо, с промени в наредбата за системата за BG-Alert, за да може тази система да работи”, каза Желязков.
„Управлението е синтез от споделяне на информации и системи. Няма как да се феодализира, която и да е система и всеки да си пази информацията за себе си. И няма как за една система, която е изградена, да се окаже, че не са минали определени хора на обучени да работят с нея. И това не може да е извинение нито на кметове, нито на областни управители, нито на отговорни лица, които са ангажирани с функционирането”, каза премиерът.
„Десет дни, колеги, след това няма прошка”, каза Желязков.
Както NOVA първа съобщи метеоролозите все още нямат достъп до системата BG-Alert. Затова днес е имало среща между МЕУ, това на околната среда и НИМХ за свързване на системите на института към BG-Alert.
Проблем се оказва и че служители на областните управи и общините все още не са минали обучения със системата по места и още се очакват списъците с имена, както например в Русе.
„До края на седмицата ще ги получим писмата. Информирали сме ги, но нямаме още за всички общини информация какви служители ще бъдат изпратени за обучение“, посочи областния управител на града Драгомир Драганов.
От Сдружението на общините обаче посочват, че вината не е само в тях, а в слабата комуникация между централна и местна власт.
„От Сдружението положихме доста усилия да информираме общините, че имат такива нови отговорности, за които разбрахме почти случайно, да определят свои представители“, съобщи изп. директор на Националното сдружение на общините в Република България Силвия Георгиева.
Оказва се и че процедурата, чрез която се изпращат съобщения по BG-Alert, прави процеса бавен.
„Самият текст на съобщението трябва да се напише от наш служител, след което да бъде изпратен до София за одобрение от оперативния център на „Пожарна безопасност и защита на населението“, да ни бъде върнат с одобрение и едва тогава да го пуснем към населението“, допълни Георгиева.
Обучения за служителите на общините ще има отново на 7 май.
Борислав Сарафов поиска МВР да провери работата на системата BG-ALERT
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов разпореди мерки за подобряване на функционирането на BG-Alert. Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата за разпространяване на предупреждения за населението.
„В изпълнение на разпореждане на и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов, министър Даниел Митов издаде заповед за назначаване на комисия във връзка с функционирането на системата BG-ALERT. В хода на проверката в Главната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, комисията ще изяснява обстоятелствата, свързани с възникнали на 23 април проблеми с предаването на съобщения чрез системата за предупреждения, както и осъществената координация, взаимодействието, диалога и споделянето на информация за риска с всички компетентни държавни и местни органи, които имат отношение към случая“, допълниха от министерството.
Последвайте ни