Българската народна банка с нова серия въпроси и отговори за еврото

От датата на въвеждане на еврото в България за период от един месец левът и еврото ще са законни платежни средства на територията на страната. Това означава, че през този един месец гражданите ще могат да извършват в двете валути само плащания в брой, информира Българската народна банка. През периода на двойно обращение всички безналични преводи в национална валута ще се изпълняват съгласно приложимите в еврозоната бизнес и технически изисквания за плащания в евро.

От същата дата системата RINGS ще престане да функционира и плащания ще се изпълняват в консолидираната платформа за TARGET. Така и плащанията през платежната система БИСЕРА, ще мигрират към SEPA. От месец юли 2024 г. БИСЕРА осигурява пълна SEPA достижимост на плащанията в евро чрез участието на БНБ в системата STEP2 на EBA Clearing.

При въвеждане на еврото за гражданите няма да има промяна в начина на извършване на картови трансакции на POS, АТМ и онлайн, като при теглене на пари в брой ще се разпространяват само евробанкноти.

Кредитните институции и другите доставчици на платежни услуги еднократно превалутират всички левови салда по сметки на своите клиенти в евро в съответствие с правилата за превалутиране и закръгляване съгласно Закона за въвеждане на еврото в Република България, без такси и комисиони за клиента и при запазване на условията по съответните договори, валидни преди превалутирането.

„Еврото – въпроси и отговори”: Какъв ще бъде курсът при влизането на България в еврозоната

Номиналната стойност на всички емисии ДЦК в левове се превалутира еднократно в евро. Превалутирането на номиналните стойности за всяка индивидуална клиентска сметка за ДЦК, за всяка емисия ДЦК се извършва от Българската народна банка след получаване от банките – участници в ЕСРОТ, на извлечения от водените индивидуални сметки на техни клиенти.

Българската народна банка изпраща информация от водените на банките – участници в ЕСРОТ, регистри за ДЦК на Министерството на финансите, въз основа на която МФ регистрира в официалния регистър на държавния и държавногарантирания дълг по чл. 38, ал. 1 от Закона за държавния дълг съвкупните номинални стойности за всяка емисия държавни ценни книжа в левове, превалутирана в евро.

Българската народна банка ще преустанови обявяването на основния лихвен процент. В тази връзка например след приемането на еврото в Република България ще отпадне ролята на ОЛП на БНБ като база за определяне на законната лихва в страната в съответствие със съответната директива. След приемане на еврото като национална валута за основен лихвен процент на държава-членка, чиято валута е еврото, след съответното транспониране в националното законодателство, може да се прилага или лихвеният процент, прилаган от Европейската централна банка в нейните най-скорошни основни операции по рефинансиране; или пределният лихвен процент, получен при тръжни процедури с променлив процент за най-скорошни основни операции по рефинансиране на Европейската централна банка.

Редактор: Емил Йорданов
Източник: БНБ