Снимка: БГНЕС, архив
В София празникът ще бъде отбелязан с тържествено шествие и празничен концерт
Честваме 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Денят ще бъде отбелязан с тържествени шествия в цялата страна. В София освен шествието, ще има и празничен концерт.
Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в "Христоматия славянского язъка" от 1852 г. на Неофит Рилски.
Къде се пази единствената у нас работеща печатарска машина
През 1857 година денят на "светите братя" е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски. На следващата година, 1858 г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата "Света Богородица", а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий. Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов.
По време на борбите за църковна независимост от началото на 18-ти век историческото дело на Кирил и Методий е не само стимул, но и казус против гръцката Вселенска патриаршия. Превръща се в символ на бъдещата независимост, както отбелязва в една от статиите си Христо Ботев. Празникът надхвърля църковно-училищните рамки на своето отбелязване и се превръща в общонароден празник. След 1878 г. празнуването на Кирил и Методий се развива в две посоки. В свободна България той се ограничава до училищен празник. В Македония и Одринско обаче същият запазва функциите си и на демонстрация на българщината в борбата й против турското управление, както и против асимилаторските домогвания на сръбската и гръцката пропаганда.
Особено значение празникът на Кирил и Методий придобива след Първата световна война. С въвеждането на Грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. се провежда секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника - църковен (11 май) и светски (24 май). За официален празник на Народна Република България 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 година, а от 15 ноември 1990 г. е официален празник на Република България, когато Народна република България е преименувана на Република България. Най-ранните данни за отбелязване на 11 май като ден на Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий датират от XII век, като те са признати за светци още в края на IX век. Поотделно паметта на св. Кирил се отбелязва на 14 февруари, а на св. Методий — на 6 април (дните на тяхната смърт).
Празничните шествия в страната
► Варна подготвя най-мащабното празнично шествие за 24 май
Повече от 25 000 представители на училища, университети и културни институции ще преминат през центъра на Варна под звуците на химна на българската просвета „Върви, народе възродени”. Начело на шествието е училището „Св. св. Кирил и Методий”, което днес има патронен празник.
► Над 25 училища и детски градини - на шествието в Монтана
Празничното шествие започна по централната улица на града. В него участват над 25 училища и детски градини. Крайната точка е централният площад „Жеравица”, където ще има празнична програма.
► Как ще протече празничното шествие в София
В София шествието по традиция тръгва от сградата на Министерството на образованието, а крайната му точка е Народната библиотека. В него ще се включат ученици от столични училища, оркестри и ансамбли. По традиция начело на шествието са Гвардейският духов оркестър и възпитаниците на Софийската духовна семинария. В него ще се присъединят още ръководството на БАН, народни представители и Академичният съвет на Софийския университет. В шествието участие ще вземе и вицепрезидентът Илияна Йотова.
„Нека, въпреки дъжда, знанието и любовта към българското слово ни озарят”, каза д-р Надежда Жечкова от Академичния съвет на СУ. Те ще бъдат облечени със специални празнични тоги.
От 10:00 ч. ще бъде спряно движението на моторни превозни средства по булевардите „Цар Освободител” и бул. „Васил Левски”.
► Президентът Румен Радев начело на шествието в Благоевград
Президентът Румен Радев ще оглави едно от двете празнични шествия в Благоевград. Държавният глава посети Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий” по случай 145 години от основаването на училището. Днес е и официалният празник на града.
► Силна буря отмени празничното шествие в Хисаря
Силната буря, връхлетяла Хисаря тази нощ, наложи отмяната на шествието по случай 24 май в града. Празничната програма, с която учители, ученици, просветни и културни дейци отбелязват светлия празник, ще се проведе в НЧ „Иван Вазов-1904”.
Можете да проследите всичко най-интересно от честванията в специалното удължено издание на „Събуди се”.
Последвайте ни