От тази година ще се трудим повече, за да излезем в пенсия...

От тази година ще се трудим повече, за да излезем в пенсия. Решението на управляващите, което беше оспорвано от синдикатите, опозицията и президента Георги Първанов, влиза в сила от днес.

 

С четири месеца повече ще трудят тези, които навършват пенсионна възраст, преди да придобият правото да се пенсионират. Вместо на 60 години жените ще трябва да изчакат да навършат 60 години и 4 месеца.

 

За мъжете възрастта скача от 63 – на 63 години и 4 месеца. Възрастта за всички категории труд ще се увеличава с по 4 месеца всяка година, докато стане 65 години за мъжете и 63 за жените.

 

С изключение на управляващите тази промяна в пенсионния модел не беше приет от синдикатите, политиците и работещите.

 

Въпреки протестите, от тази година се променя и срокът за изчисляване на обезщетенията за майчинство и безработица. Вместо за 18 месеца назад, изчисленият вече ще се правят за 2 години назад. 

 

Паричното обезщетение за отглеждане на малко дете остава 240 лв., а при безработните то е 270 лв. Минималната пенсия ще се увеличи с 9 лв. и от 136 лв, през юни става 145 лв.

tracking tracking tracking tracking tracking tracking tracking