И кой може да защити жителите на няколко смолянски села от постоянните нападения на мечки?
„Страх ме е да излизам вечер навън”, разказа за Нова ТВ възрастна жена от смолянското село Стърница, чийто дом два пъти е бил нападан от мечка през последните две години.
Смолянският район, в който попада селото, е наричан „Мечкарник” от местните хора заради честите набези на мечки. 27 нападения на кафяви мечки над хора и добитък в района на Стърница е имало от началото на годината до сега.
Пред камерата на Нова ТВ жителите на Стърница потвърдиха, че многократно са виждали мечки и са били нападани от тях въпреки предприетите мерки. Хората се страхуват за живота и за имотите си и искат да им бъде разрешено да "отстрелват" дивите животни.
„Аз не виждам какво повече можем да направим - железни врати, електропастири. Аз мога да попитам представителите на държавата ние ли трябва да се ограждаме с тези електропастири или тези мечки, чиято популация е неимоверно висока, трябва да се оградят и вместо да бъдат в ловните стопанства или зоологическите градини, те ходят свободно из селото”, запита един от по-младите жители на селото, чието семейство е било нападано три пъти от мечка в рамките на около една година.
„Жалко ми е”, сподели с насълзени очи възрастен мъж, който се отбранява с пиратки срещу мечките.
Според кмета на община „Баните” - Райчо Данаилов, проблемът трябва да бъде решен не с отстрел, а с разселване на мечките, тъй като популацията им в региона е много голяма.
„Ако държавата не вземе нужните мерки, аз се притеснявам, че ще се случи някой нещастен случай и тогава ще започнем да взимаме мерки, но тогава ще бъде късно”, на мнение е Райчо Данаилов.
Екип на Нова ТВ се срещна със смолянската екоинспекция, чиято позиция е коренно различна от тази на жителите на Стърница.
По данни на смолянската екоинспекция в сравнение с 2009 г., когото има бум на мечи нападения - цели 120, в последните 2 години нанесените щети са намалели с близо 30%. Това се случило след превантивните мерки, предприети от екоминистерството.
По думите на Екатерина Гаджева, експерт и началник отдел в РИОСВ – Смолян, благодарение на раздадените електропастири, броят не щетите е намалял:
„Раздадохме около 150 електропастира. Шест пастира за Стърница. Сега се оказва, че има раздадени пастири, но не са монтирани от май досега и там са щетите. Последните две щети от Стърница са именно на такива собственици, което пък от своя страна е причина да не им бъде платено обезщетение. В другите райони, където са раздадени, значително е паднал броят на щетите.”
През годините от екоинспекцията провели множество информационни кампании, монтирали фотокапи, засаждали плодни дръвчета и храсти в горите, поставили и информационни табели в районите обитани от мечки. Раздавали спрейове и листовки.
Смолянска област е и първата, в която ще бъдат поставени специални контейнери за смет, в които мечките да не могат да влизат и търсят храна. Гаджева допълва, че честа причина за нападенията по селата е захранването на дивеча в райони близки до населени места.
Тя допълни още, че от със законовите промени от 2 години насам правомощията на екоминистерството стигали до оценяване и изплащане на щетите от мечка.
Искането на разрешително за отстрел се правело от Регионалната дирекция по горите. От там обясниха, че до момента в района има издадени четири разрешителни за отстрел на стръвници, които към момента не са били осъществени.
В района на община Баните има около 100 мечки, твърдят местните хора. Преди години, обичайно те са били 8-9.
Повече вижте във видеото.
Репортер: Анелия Веселинова