За 1 година са дигитализирани над 30 книги с имена...

По случай 100-годишнината от Балканската война, Държавната агенция "Архиви" представя новата дигитална колекция "Загиналите военнослужещи в Балканските войни". Сайтът ще предоставя информация и снимки за 48 хиляди български военнослужещи.
   
"Вече 100 години от края на Балканската война, а за съжаление ние все още не знаем имената на истинските герои от тази война. Има един паметник в центъра на София на Незнайния воин, който е просто една метафора само на нашето незнание. Още през 30-те години на миналия век, Министерството на войната е подготвило пълни и подробни списъци на всички загинали български герои в Балканските войни", обясни председателят на Държавната агенция „Архиви” доц. д-р Мартин Иванов.

Над 30 книги с имена са обработвани 1 година, за да бъдат качени на сайта. От множеството дигитализирани книги-азбучници може да се почерпи много информация не само за конкретните загинали войници в Балканската война, но и за мястото, където те са загинали, както за и техния гроб, обясни председателят на Държавната агенция „Архиви”.

„Това би позволило буквално с няколко клика на мишката, техните наследници, които, може би, днес са около 250 000 души да намерят информация за лобното място на своя прапрадядо и при интерес да отидат, да запалят свещ, да оставят цвете и тази прекъсната фамилна история да може да бъде възстановена", допълни още той.

Общественото внимание е насочено не само към битките и сраженията, но и към истинските герои на войната.

Така под звуците на "Шуми Марица" и до днес се предава спомена за славните битки в Балканската война.

„Целта на нашия проект за дигитализирането и вкарването в интернет на 48 000 загинали в България е голяма част от българските семейства да се сдобият с подобен личен семеен спомен и да преживяват тези исторически събития като част от своята фамилна история и родова памет", на мнение е доц. д-р Мартин Иванов.

Повече гледайте във видеото.

Репортер: Живко Константинов