Само от началото на годината те са нараснали с над 20%

Лошите кредити достигнаха рекордно високи нива. Само от началото на годината досега те са нараснали с над 20%, по данни на Българската народна банка.

Финансовите анализатори уточняват, че в невъзможност да погасяват кредитите си изпадат все повече семейства у нас. Това са предимно домакинства, които са теглили от хиляда до пет хиляди лева, за да закупят електроуреди, обзавеждане или за ремонт на домовете си.

Банките напоследък все по-напористо търсят частните-съдебни изпълнители, чрез които да си върнат несъбраните потребителски кредити. Кантората на Харалампи Пилафов е препълнена с дела за непогасени заеми.

„Това са хора предимно, които в момента нямат доходи, имуществото им е на незначителна стойност и просто няма как да бъде реализирано вземането чрез принудително изпълнение по отношение на това имущество. Има жилища, в които намираме само маса с четири стола и легло”, обяснява частният съдебен изпълнител.

Другата причина частните съдебни изпълнители да не могат да съберат дължимото към банките е самото укриване на длъжниците. Често хората не отварят, когато знаят, че имуществото им ще бъде описано.

Масово тези, които не могат да погасяват кредитите си са безработни. Изтеглили са парите от банките преди да загубят работата си. Липсата на доходи ги превръща в длъжници. Елина Александрова е една от тях. За да погаси заемът от 10 хиляди лева, дори продала част от вещите си вкъщи. С лихвите обаче дължимото набъбнало двойно и попаднала в списъка на частните съдебни изпълнители.

„Всъщност какво могат да ми направят, освен да ми вземат живота. Вещите вече ги няма, нищо нямам. Пари няма какво да вземат. Просто е непосилно. Ние просто не получаваме достойни пари”, коментира Елина.

Лошите потребителски кредити не притискат вече само банките. В момента и финансовите къщи, които отпускат малки кредити в размер до 2 хиляди лева, без обезпечения, само срещу лична карта, също водят огромен брой дела, за да си върнат  парите.

Колкото и куриозно обаче да звучи, съдебните изпълнители посягат дори и на кокошките на длъжниците, за да погасят кредита към банките.

Според финансовите анализатори пикът на необслужените кредити ще бъде достигнат в края на тази или в началото на следващата година.

Репортер: Благой Бекриев