Ако няма дефиниция за печалба, ще плащаме данък върху суми, които не сме спечелили
Предложението на правителството печалбите от хазартни и друг тип игри да се облагат изненада хората с подобен бизнес. Още миналата година кабинетът умуваше дали да въведе нов налог, но тогава идеята бързо отшумя.
Хазартните оператори и в момента плащат данък - върху направените залози, от една страна, както и на брой игрални машини и места около съответната машина.
Ако законотворците не дадат ясна дефиниция на печалба, това може да доведе до облагането на пари, които реално не сме спечелили. Например, влизаме в игрална зала и си купуваме чипове за 100 лева. От тях обаче изиграваме 20 лева и ги губим. Отиваме на касата, за да осребрим чиповете и да си вземем останалите 80 лева. Ако няма ясна дефиниция в закона, то тогава тези 80 лева може да се считат за печалба, върху която ще ни бъде удържан данък.
Какво ни съветват чуждите експерти, на база на техния опит?
„Печелившият трябва да се облага, но само след като е представил и доказал какви са направените разходи преди това. Ако например спечеля 15 хиляди долара, но съм похарчил 10 хиляди, аз трябва да платя данък само върху реалната печалба от 5 хиляди долара”, коментира Робърт Стокър от Комитета по игрално право на Американската адвокатска колегия.
Под силата на данъчния закон вече ще влизат и онлайн игрите.
Репортер: Марина Стоименова