Според експертите тя е противоконституционна

От Българската стопанска камара призоваха и хората, и бизнеса да съдят общините заради определянето на таксата смет на базата на стойността на имота. Бизнесът е категоричен, че местните власти трябва да изчисляват кой колко да плаща, като се вземе предвид количеството боклук.


Общините имат информация за количествата смет в техните райони, тъй като именно на тази база плащат за депониране на отпадъците, категорични са от Камарата. И, ако досега действаше тезата, че не може да се изчисли колко боклук правим и заради това плащахме на  база данъчната оценка на имота, то тази теза вече не е убедителна.


„Имайки тези параметри - количествата отпадъци, адресно регистрираното население, имайки също така и разходите, които са реални разходи за събиране и за третиране, очевидно вие могат да се конструират различни варианти”, обясни заместник-председателят на БСК Димитър Бранков.


Парадоксалното обаче е че някои общини отчитат смешните количества от 7 килограма боклук на човек за година, а други - по над 2 тона, показват данните подадени към НСИ.


Сметките на бизнеса сочат, че за един контейнер предприятие в Нова Загора например плаща 80 хиляди лева на година такса смет. Така за боклук фирмите дават повече, отколкото за заплати.


Таксата е противозаконна и противоконституционна, категорични са от Стопанската камара.