Статистиката сочи още, че 1/3 от висшистите заемат по-нискоквалифицирани професии
Една трета от българите упражняват професии, които изискват по-ниска квалификация от тяхната. Това сочат данните от анализ на Българската стопанска камара.
Една от основните причини за тази тенденция е ниското заплащането на висшистите, което в страната е около 8 лева на час – в това число и на хората с титла доктор. Решаваща роля играе и желанието за висше образование на всяка цена, независимо какво е то.
Миналата година Любомир се дипломира като Инженер по подземно строене. След строителния техникум, изборът на техническа специалност идва от само себе си:
„Много съм доволен от образованието си, обучението беше много добро, не съжалявам, учил съм с голямо удоволствие”, споделя Любомир.
Въпреки избора на младия инженер, статистиките сочат, че има недостиг на хора, които избират технически специалности.
При нужда на пазара на труда от 64%, само 27% от студентите завършват технически вузове. За сметка на това, всеки четвърти студент се дипломира в хуманитарна специалност, въпреки че работните места за тях са около 2% от общия брой на пазара на труда.
„Основната причина е желанието за диплома без придобиване на компетенция в конкретна професия”, обясняват тенденцията от Българската стопанска камара и допълват, че хуманитарното образование се разглежда като една по-лесна възможност за завършване на висше образование, последвано от работа в чужбина. Това обаче не е вярно, твърдят от БСК.
Освен недостиг на кадри с подготовка в технически вузове, статистиката сочи, че в страната има и недостиг на работещи с висше образование. Ако европейските норми са за около 60-70%, висшистите в България са 30% от работоспособното население.
Освен това, в страната повече от половината от работещите заемат длъжност, която не отговаря на тяхната специалност. Такъв, оказва се, е и случаят на Любомир. Той започнал да програмира още по време на ученето и впоследствие решил, че това е сферата, в която иска да се развива.
Подробности по темата може да намерите във видеото.
Репортер: Марина Цекова