Цената на тока беше в основата на бурните граждански протести. Снимка: БГНЕС
Ако въглищата станат собственост на ТЕЦ-овете Марица Изток това ще гарантира по-евтина енергия, твърдят от НЕК
Токът може да поевтинее с 10 %, без да се вдига цената на въглищата и да се съкращава работници в "Мини Марица изток". Това съобщиха от ръководството на НЕК.
Според тях "това е възможно само, ако всеки от трите рудника на въгледобивното предприятие в комплекса преминат в ръцете на централите, а именно: АЕS-Гълъбово, ТЕЦ "Марица изток 2" и ТЕЦ "Контур Глобал Марица изток 3".
"По този начин въглищата ще станат вътрешен разчет на всяка от централите, което неминуемо ще осигури увеличаване приходите от ДДС в държавната хазна с около 100 млн.лв. годишно.
Нещо повече всяка централа ще ползва толкова количество от суровината, колкото й е необходимо, без да се налага да препълва складовете си и след това да пуска в принудителен отпуск работниците си или още по-лошо – да съкращава персонал", съобщиха още пред репортер на БГНЕС от НЕК.
Според Националната електрическа компания "отдаването на концесия на рудниците от "Мини Марица изток" на централите в комплекса ще даде възможност да се предоговорят и дългосрочните договори с АЕS-Гълъбово и "ТЕЦ Контур Глобал Марица изток 3" и цената на произвежданата ел.енергия от тези ТЕЦ-ове да падне.
В момента доставката на въглища от "Мини Марица изток" влиза в графата "Външни разходи" за централите в комплекса и ДДС-то, което ТЕЦ-овете плащат за въглища e ДДС върху продажбите на Мините.
През последните няколко дни от Мините упорито заговориха за вдигане цената на въглищата. Това увеличение обаче, гарантирано ще повиши с около 10 % цената на тока, тъй като въглищата се суровината за производството му от ТЕЦ-овете. Така ще се увеличи цената на ел.енергията от микса, която и без друго е висока и изкара по улиците стотици хиляди протестиращи граждани.
Искането от страната на ръководството на Мини Марица изток да бъде увеличена цената на въглищата няма да помогне за предотвратяване фалита на дружеството, нито за намаляване на задълженията на Мините към контрагенти. Това е така, защото не цената на въглищата е проблем за доставките на суровина към ТЕЦ-овете, а ограниченията, които ЕСО налага на централите в комплекса, и прекалено високите и нецелесъобразни разходи в дружеството години наред.