Участници от 10 държави ще преминат за 11 дни разстоянието от София до Лондон

Днес започва международен велопоход в подкрепа на борбата с трафика на хора. Участници от десет държави ще тръгнат от София и ще пътуват до Лондон в рамките на 11 дни. Стартовата точка на събитието е площад „Батенберг”.

 

Всеки, който има велосипед и обича да кара колело може да дойде – ще караме от площада до Южния парк. Ще има демонстрации, след което ще започне походът към Лондон. Екипът се състои от 10 човека, само двама от тях са професионални колоездачи”, завиха организаторите.

 

Ще прекосим 1250 километра в 10 държави. Тренирали сме много време, между 200 и 400 километра на седмица”, казва един от участниците Дарън.

 

През последните години виждам увеличение на броя на проститутките, където живея в Париж. Много от тях са от Източна Европа. Исках да им помогна по някакъв начин. Когато чух за похода, реших да се включа”, допълни медицинската сестра Кейт.

 

Трафикът на хора е едно трите най-доходоносни престъпления заедно с трафика на оръжия и наркотици, обясняват от Националната комисия за борба с трафика на хора.

 

В Европа жертви на трафик стават хора най-вече от България и Румъния. Фондацията ни реши да отвори представителство в София, защото над 40% от жертвите, които попадаха в представителството ни в Солун, бяха българи”, каза Ник Ръф от фондация „Кампания А21”.

 

През 2012 г. 684 българи са станали жертви на трафик, обявяват от Националната комисия за борба с трафика на хора. 574 от тях са били експлоатирани сексуално. Следват жертвите на трудова експлоатация и похитените бременни жени. Холандия, Белгия и Германия са сред дестинациите за сексуално експлоатираните българки.

 

Хората, които стават жертва на трудова експлоатация, са насочвани към Испания, Италия, Швеция и Чехия. Гърция е държавата, в която се търгува най-много с бременни жени. Трафикантите подмамват жертвите си с лъжливи обяви за работа в чужбина, привързват ги емоционално към себе си и използват това, за да ги експлоатират или пък ги принуждават физически. Понякога във въвличането участват близки на жертвата.

 

Експертите припомнят, че за да се предпазим, не трябва да заминаваме в чужбина без да знаем къде точно отиваме и как да се свържем с българското посолство там. Но най-вече -никога не трябва да оставяме личните си документи на друг човек. Включително и на рецепцията на хотел.