62% от анкетираните смятат, че протестите отслабват. 70% остават песимисти

Известно успокояване на напрежението през декември спрямо предходния месец, отчете ново изследване на „Галъп интернешънъл”. Според авторите общите нива обществена тревожност остават високи, но покачването им не се запазило в тенденция.

 

Студентските протести, ескалацията на напрежението, големите партийни митинги и синдикалният протест превърнаха първата половина на ноември в нов връх на протести – втори след лятото, сочат изводите на социолозите съставили декемврийското издание на „Политическия и икономически индекс”. Отчитайки подкрепата за протестите, искането за оставка и други индикатори, от „Галъп” констатират, че този пик на недоволството вече е отминат.

 

62% от респондентите споделят впечатлението си, че протестите отслабват, на обратното мнение са 13%. В същото време 26% от анкетираните смята, че ако те продължат, ще постигнат оставка на кабинета „Орешарски”. 47% обаче не са съгласни. По-силно в успеха на антиправителствения протест вярват привържениците на ГЕРБ и „Реформаторския блок”.

 

Ниското доверие към правителство, президент и парламент е друга констатация на изследването. При изпълнителната власт и президентската институция доверието е около 30%, а недоверието – около 60%. И в двата случая подобни нива на недоверие не са регистрирани в миналото на толкова ранен етап от мандатите. Предпочитанията за парламента са в зависимост от партийните симпатии. Законодателният орган завършва годината с 18% доверие.

 

На този фон 70% от българите остават песимисти за бъдещето. Такава се запазва картината на настроението им от началото на протестите през февруари.