Правозащитници твърдят, че страната ни не изпълнява задълженията си като член на ЕС

С историята на бежанец, изгубил семейството си при опит да влезе в България, само за да бъде задържан и пребит от български полицаи, започва доклад на правозащитната организация „Хюман райтс уоч”, посветен на критика към плана на правителството за ограничаване притока на търсещите убежище у нас.

 

За случая на малтретирания Абдула разбираме от проведените от организацията интервюта със 177 бежанци и имигранти в България и Турция. 41 от тях разказали за подобни инциденти, в които са замесени над 500 души. В описаните случаи българските гранични полицаи задържали и връщали в Турция бежанците, като понякога това се случвало с насилие.  

 

Авторите разказват подробно за плана за овладяване на миграционния натиск, засегнал 13 000 бежанци, предимно сирийци и твърдят, че българските власти са връщали обратно бежанците без никаква процедура, което ставало с помощта на изпратените по границата допълнително 1 500 полицаи.

 

„Хюман райтс уоч” вини властите у нас в провал в осигуряването на елементарни битови условия в приемните центове и „брутално” отношение в центровете за задържане. Изтъкват се бавните процедури по обработване на молбите за предоставяне на убежище.

 

Докладът и данните се отнасят за 2013 г. От организацията отчитат подобрение в тези направления, но коментират, че промените не са така впечатляващи на фона на усилията да се попречи на търсещите убежище да получат бежански статут. Според правозащитниците страната ни нарушава поетите ангажименти по отношение на бежанците.

 

„Като член на ЕС България има законово задължение да посрещне стандартите за прием на търсещи убежище лица, заложени от Общата европейска система за убежището… България обаче не успя да спази не само изискванията на ЕС, но и минималните международни стандарти за отношението към бежанците, търсещите убежище и имигрантите. В резултат на почти всички нива от техните усилия да намерят убежище в Българя, мъже, жени и деца, бягащи от места като Сирия, Ирак и Афганистан, са изправени пред бюрократични бариери, насилие и страдание”, се казва в доклада на „Хюман райтс уоч”.