В зависимост от силата на течението, могат да се генерират до 300 мегаватчаса годишно

Австрийската компания „Aqua Libre” е открила елегантно решение за генериране на електричество от течащите речни води и това са плаващи шамандури, пише Ingenieur.de, цитирана от агенция „Фокус”.


Благодарение на иновацията, частта на река Дунав, намираща се източно от Виена, ще се превърне в производител на енергия. Малките централи трудно се забелязват, тъй като се намират непосредствено под водната повърхност. Следващата стъпка на компанията е изграждането на парк от осем шамандури.


С цилиндричната си издължена форма шамандурите изглеждат по-скоро като малки подводници. Чрез турбината си с диаметър 250 см съоръжението добива 70 киловата при течение със скорост от 3.3 метра в секунда. В зависимост от силата на течението могат да се генерират до 300 мегаватчаса за година, което е достатъчно за 75 средни домакинства. Паркове от шамандури в реката биха могли да осигурят електричество за цели селища.


Конструкцията на шамандурата й позволява да се самопочиства от отпадъци. Частта зад турбината е направена от тънки стоманени въжета, през които отпадъците излизат. Така се осигурява и безопасността на водните обитатели. Роторът се движи бавно, с от 50 от 120 завъртания в минута, и това позволява на рибите да преминават през вътрешността на съоръжението и да излизат отново в реката.


Шамандурата електроцентрала е дълга 11 метра, с максимална широчина от 5.5 метра, а теглото й е 6.4 тона. При дълбочина не по-малка от 3 метра тя надеждно генерира електричество. За поддръжката на шамандурите Aqua Libre е преустроила катамаран за пренос на товари. С него компанията може да обслужва до 100 шамандури годишно.