Инициативата е на общината, но се стигна и до абсурди

Улични табели, които ни учат на история. Имената на улиците в София вече разказват кои са хората, на които са кръстени. Инициативата е на общината, но се стигна и до абсурди. Например, една от най-многолюдните централни улици в София е с променено име. Констатира го Данаил Глишев.


Една, иначе сполучлива инициатива на Софийска община ни накара да проверим съдържанието на информационните табели на улиците в София. Натъкнахме на редица грешки и пропуски, но появата на нов герой от историята наистина изумява.


Вече месец табели с няколко думи за отделните исторически личности на които са кръстени софийски улици са окачени под табелите на самите улици.


Идеята е да може да се запознаем с историята на града през личностите на които са кръстени улиците. за целта ви трябва обаче смартфон.


С дребни грешки, като това появило се от никъде тире в табелата на „Княз Дондуков” са досадни, но разбираеми. Хубавото е че има справка и хората го оценяват. Но е добре човек да знае на коя улица се намира, а не да има само справка.


Е, на „Цар Асен” ще изминете десет метра и ще видите цяла табела. Но има и друго – на централната улица „Алабин”. Хиляди хора минават всеки ден по нея. Но на кого е кръстена тя?
Някои хора наистина познават града си.


„Господине как се казва тази улица? - Алабин. - На кого е кръстена? - Петър Алабин, първия губернатор. - Правилно, но вижте това, как се казва. .- А да, аз не бъркам, категоричен съм. - От другата страна пак пише И.Вл.. Кой трябва да знае тази работа? - Столичната община”, категоричен бе един от преминаващите хора.


Кой е И.Вл. Алабин? Още повече, че табелата с неговите инициали е редом с табелите на П.Вл. Алабин?


Възможно е съмненията за личното име на първия губернатор на София да са били избегнати от някои управи на столицата с опростени табели от типа само „Алабин”. В общината проверяват случая.


Повече по темата гледайте във видеото.