В нея е открита и колона от червен мрамор, което говори за императорско присъствие

Ценни артефакти и епископска базилика разкриха археолози при разкопки на античната крепост Залдапа край крушарското село Абрид. Залдапа е най-големият римски град разположен във вътрешността на Добруджа, наричан още „българският Помпей” .

 

Разположен е на площ от над 230 декара, общо с неукрепената площ е достигал до 400 дка. От края на 4-ти до 7-ми век от новата ера градът е бил гъсто населен с улици, квартали и поне 3 базилики. На най-голямата от тях се натъкват и археолозите при разкопките. В нея е открита и колона от червен мрамор, което говори за императорско присъствие в тази базилика.

 

„По план е една от ранните базилики с много богата украса. Тук за първи път в България и за втори път на Балканския полуостров откриваме ажурна мраморна ограда, образно казано изваяна брюкселска дантела, която е пазела и затваряла светото олтарно пространство. Хубава скулптурна украса, 4 великолепни гълъба. Другото, което е интересно - за първи път откриваме колони от брекчакъла каролина –един вид червен мрамор, който се е добивал недалеч от Константинопол и който за мен е порфирата като знаков императорски мрамор след 7-ми век”, заяви научният ръководител на археологическите разкопки проф. Георги Атанасов.