На дъното сме в класация на европейските столици по брой чуждестранни граждани

България отново на дъното на класация. Този път за дела на чужденците в европейските столици. По данни на Евростат чуждестранните граждани, които живеят в София са едва 1% от населението.


Само в полската столица Варшава живеят по-малко чужденци отколкото в София. Слаб е интересът към литовската Вилнюс, словашката Братислава и унгарската Будапеща. Италианецът Даниеле идва в София преди повече от десет години.


„Причината да остана тук е голямата криза, която удари Запада и възможността тук да изградиш бизнес, кариера”, обяснява Даниеле Индако.


Започва работа в IT сектора, а след време се захваща и с ресторантьорство. Доволен е от постигнатото тук и не съжалява, че се е заселил у нас.


И от ресторанта на Даниеле в този на Оливие. Французинът живее в София от 15 години. Идва в България заради жена.  


„За живеене не ми харесва, защото аз не обичам градовете, но пък за децата, за работа е много добре. Хората са малко сиви и тъжни, но това си е градска болест”, смята Оливие Рош.


Съпругата на Оливие обяснява малкото чужденци в България по следния начин:


„Тук обстановката е много нестабилна - иконмическа и политическа, все пак от няколко години нещата тук доста са зациклили”, твърди Митана и добавя: „България още не е позната. Аз като ходя на Запад, мислят, си че става въпрос за Румъния… няма реклама за България, няма реклама за инвестиции. Има възможност за работа, ниски заплати”.


И докато за французина София не е най-подходящото място за живеене, то италианеца отдавна е намерил нейното очарование.


„Добре се живее тук, подобряват се нещата с годините. Зеленина, паркова, криминалността е ниска спрямо Италия. Малко ми е студено през зимата…”, обяснява Даниеле Индако.


Най-много са чужденците в Люксембург – почти 64% от населението. Останалите ТОП-дестинации за живот за столиците на Белгия, Латвия, Великобритания, Естония и Австрия.


Повече по темата гледайте във видеото.