Той настоява да се чуе и гласа на хората при вземането на решение за начина за избор на осигуряване

Омбудсманът Константин Пенчев настоява да се чуе и гласа на хората при вземането на решение за регламентиране на избора на осигуряване и за пенсионната реформа. В противен случай може и да сезира Конституционния съд, предаде БГНЕС.

 

От пресслужбата на Пенчев днес съобщиха, че заради общественото недоволство от законодателното решение за избор на осигуряване е изпратил писмо до председателя на Народното събрание, министър-председателя и председателите на парламентарни групи в 43-то Народно събрание.

 

Националният омбудсман с безпокойство констатира, че извършените законодателни промени срещат негативен отзвук и неодобрение не само от страна на пенсионните дружества, но и от различни организации, а най-вече от гражданите. В институцията на омбудсмана са постъпили много искания за сезиране на Конституционния съд на България по повод на измененията в КСО, които съдържат аргументи за противоречието на промените с редица разпоредби от Конституцията, свързани с правата и свободите на гражданите.

 

"Моята твърда позиция е, че промени в законодателството и особено такива в чувствителни области, каквато е пенсионната реформа, трябва да се осъществяват след обстойно обществено обсъждане, като се изследват подробно всички мнения и становища и се дава гласност на различните гледни точки и предложения, с цел да се постигне консенсус по важните въпроси", заявява Константин Пенчев.

 

"Логично, непрозрачният и прибързан начин на вземане на това законодателно решение, което допуска с акт на Министерския съвет, а не със закон, да се регламентират редът и начинът на осъществяване на избора на осигуряване, предизвика обществено недоволство и възмущение, което заля институцията на омбудсмана на Република България. Към мен с подписка се обърнаха 2 600 граждани и над 200 лица с индивидуални жалби, които не одобряват "национализацията" на средствата им", казва още омбудсманът.

 

Пенчев напомня, че в края на миналата година управляващото мнозинство е поело ангажимент тези промени да бъдат подложени на обществена дискусия до края на месец март 2015 г. "Като защитник на правата на гражданите, които в момента чувстват безпокойство и несигурност заради промените в КСО, апелирам този дебат да бъде проведен без никакво отлагане, за да може регламентирането на избора на осигуряване, както и пенсионната реформа, да се осъществят след широко обществено обсъждане и постигане на консенсус. Готов съм да бъда домакин на подобна дискусия, в рамките на която да бъде чут и гласът на хората", заявява още общественият защитник.

 

Омбудсманът подчертава, че ако до края на март надеждите и очакванията на българските граждани за пореден път не бъдат оправдани, ще прецени дали да упражни правомощието си да сезира Конституционния съд.