Като стъпки в тази посока той очерта модернизацията и въвеждането на електронно правосъдие

Снимка: Архив БГНЕС

 

 

"Представям си съдебната реформа като четири фронта. На първо място става дума за промяна в управленския модел на системата, която ще бъде постигната чрез промяна във Висшия съдебен съвет и Конституцията". Това заяви министърът на правосъдието Христо Иванов по време на конференция, посветена на съдебната реформа.

 

Като следващи стъпки в тази посока Иванов очерта модернизацията, ефективността и въвеждането на електронно правосъдие.

 

Правосъдният министър заяви, че очаква по-голямо включване и на магистратите при вземането на управленски решения. Според него точно в това отношение, във Върховния касационен съд и в Софийския градски съд са намерили пътя към оздравяване на климата.

 

Що се отнася до проверките за почтеност и борбата с корупцията, Иванов каза, че ще се работи както за елиминирането на предпоставките за корупция, така и за изчистване на системата от подобни практики и нейните носители. Той беше категоричен, че промяната е абсолютно неизбежна и тя трябва да върне общественото доверие и да модернизира съда.

 

"Не съм очаквал мандатът ми да започне с иницииране на наказателни производства и искане на оставки. Те вече са факт, но по-важното, което впоследствие се случи със СГС, дава увереност на колегите", увери председателят на ВКС Лозан Панов. Той определи СГС като съд, който от пример за системата се е превърнал в символ на скандали.

 

Като една от най-важните стъпки по пътя на реформата председателят на ВКС посочи образованието. Според него висшите учебни заведения в България не дават еднакво ниво и затова би било добре да бъде въведен единен държавен изпит за юристите.