Над 140 органични молекули вече са идентифицирани в междузвездната среда

Два ключови градивни елемента за живота на Земята - глицин и фосфор, са открити за първи път в кометата 67Р/Чурюмов-Герасименко от сондата "Розета" на Европейската космическа агенция (ЕКА), предадоха Ройтерс и Франс прес. 

 

Безпрецедентното откритие подкрепя теорията, че в древността кометите са доставили на Земята ключови елементи за възникването на живот, обяснява Мат Тейлър от екипа от ЕКА, отговарящ за мисията "Розета".

 

Въпреки че над 140 различни органични молекули вече са идентифицирани в междузвездна среда, за първи път учени съобщават за наличието на аминокиселината глицин, използвана от живи организми за производството на протеини, и на фосфор - ключов елемент на ДНК и клетъчните мембрани. 


Откритието е направено с помощта на спектрометъра "Розина" на сондата "Розета", която орбитира около кометата 67Р/Чурюмов-Герасименко. 


Следи от глицин преди бяха открити в проби от прах от кометата Уайлд 2, върнати на Земята в рамките на мисията "Стардъст" на НАСА през 2004 т. Тогава обаче специалистите не изключиха възможността за замърсяване на пробите по време на научния анализ.

 

Сега, за първи път, нееднократното засичане на аминокиселината от спектрометъра на "Розета", потвърждава наличието й в газове и изпарения от ядрото на кометата 67Р/Чурюмов-Герасименко. Учените напомнят, че за разлика от останалите, глицинът е единствената аминокиселина, която може да се формира без наличието на вода в течно състояние, уточнява БТА.


Произходът на фосфора, открит в рядката атмосфера на 67Р/Чурюмов-Герасименко, остава неясен.