Със заповед от 20 януари 1942 година Адолф Хитлер настоява за депортацията на 11 милиона евреи

27 януари е международният ден в памет на жертвите от Холокоста. Отбелязва се в Европа от 2000 г. с решение на международната конференция за Холокоста в Стокхолм, Швеция (26-28 януари 2000).

През 2006 г. е обявен за международен ден с резолюция 60/7 на Общото събрание на ООН от 1 ноември 2005 г. Годишнина от освобождаването /1945/ от Съветската армия на концлагеристите от лагера в Освиенцим (Аушвиц) до Краков в Полша.

СНИМКИ ОТ ОТБЕЛЯЗВАНЕТО НА ДНЕШНИЯ ДЕН В АУШВИЦ ВИЖТЕ ТУК

По темата

България е единствената страна в света, която спасява живеещите през 1942 г. на нейна територия 48 000 евреи, напомня БТА. В изготвения "Общ план за окончателното разрешаване на еврейския въпрос в Европа" със заповед на Адолф Хитлер от 20 януари 1942 г. е предвидено да бъдат депортирани 11 милиона евреи в концентрационните лагери. В приложения списък България е включена на последно място с 48 000 евреи. На 2 март 1943 г. Министерският съвет приема седем постановления за депортирането на евреите.

След като на 4 март 1943 г. започва депортацията на евреите от Беломорска Тракия, Македония и Пиротско, на 8 март 1943 г. делегация от Кюстендил, в която участват търговецът Асен Суичмезов, учителят по история в кюстендилската гимназия Владимир Куртев, адвокатът Иван Момчилов и народният представител Петър Михалев, пристига в София, където на 9 март заедно с представители на софийските евреи се среща с подпредседателя на Народното събрание Димитър Пешев, пред когото излагат искането си да бъде спряна депортацията.

Той се ангажира лично с проблема и същия ден се среща с министъра на вътрешните работи Петър Габровски, който издава заповед депортирането на евреите от България да се отложи за неопределено време. На 17 март 1943 г. Димитър Пешев пише писмо до министър-председателя Богдан Филов, подписано от 43-ма народни представители за спиране на депортацията.

Акцията на Димитър Пешев за спасяване на българските евреи е подкрепена от Българската православна църква и интелектуалци. Депортацията е отложена и на 31 март 1943 г. цар Борис трети информира Германия, че за момента не възнамерява да предаде евреите от старите предели на България, а ще ги използва за строителство на нови пътища. 

Жужана Сергиенкова е единствената българка, оцеляла в Аушвиц. Припомнете си срещата на Марина Цекова със Сергиенкова:

 

Редактор: