Снимка: Thinkstockphotos
Индустриални токсини вече редовно се откриват в новородени бебета
Хората изпускат повече от 250 милиарда тона химически вещества годишно като токсична лавина, която е вредна както за човечеството, така и за живота навсякъде на планетата ни, съобщи сайтът PhysOrg, цитиран от БТА.
„Земята е наситена с произведени от човека химикали по безпрецедентен начин за цялата история на планетата. - През всеки момент от живота ни сме изложени на хиляди от тези вещества. Те влизат в телата ни с всяко вдишване, ядене или напитка, с дрехите, козметиката, с вещите в домовете, офисите и местата, по които пътуваме", казват учените.
Отравянето на планетата с химикали е вероятно най-значимото човешко въздействие върху нея, но то е слабо разбрано и регулирано. Това е един от 10-те основни екзистенциални рискове пред човечеството, казват те.
Индустриални токсини вече редовно се откриват в новородени бебета, в кърмата на майките, в хранителната верига, в питейната вода по целия свят. Един от проблемите, които политиците и производителите игнорират, е че химикалите действат в комбинация, съществуват в съединения и непрекъснато се променят. На едно място даден химикал може да не е във вредно количество, но комбиниран с хиляди други възможни химикали, може да се превърне в риск.
Медицината все повече свързва болести като затлъстяване, рак, сърдечни и мозъчни проблеми като аутизма, хиперактивността и депресията с увеличаващите се токсични вещества, на които ежедневно сме изложени.
Редактор: