
Снимка: Булфото, архив
Премиерът участва в среща на Източното партньорство
„Основните принципи на Източното партньорство за изграждането на обща зона на стабилност и просперитет, стъпила на споделени демократични ценности, запазват актуалността си. Форматът трябва да остане амбициозна, гъвкава и отворена платформа“. Това е заявил премиерът Бойко Борисов, който участва във видеоконферентна връзка на страните от Източното партньорство. В него влизат държавите-членки на ЕС и източноевропейските партньори: Азербайджан, Армения, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна.
Премиерът Борисов и другите лидери от Източното партньорство са обсъдили дългосрочните политически цели на формата, съобразени с настоящите предизвикателства, включително и пандемията от COVID-19, съобщават от пресцентъра на Министерския съвет. Във фокуса на инициативата е постигането на устойчиви и интегрирани икономики, отговорни институции и върховенство на закона, екологична и климатична устойчивост, трайна цифрова трансформация, справедливи и приобщаващи общества.
„Придаваме голямо значение на сътрудничеството с всеки от шестте източни партньори. Една от основните цели на нашето партньорство е постигането на конкретни и видими резултати от пряко значение за живота на гражданите“, е подчертал премиерът Бойко Борисов.
„Кризата, породена от COVID-19 в определен смисъл се превърна в момент на истината, като онагледи решимостта на ЕС да подкрепя своите партньори в трудните за всички нас времена“, е изтъкнал Борисов.
ЕС предостави почти 1 милиард евро на Азербайджан, Армения, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна за неотложни нужди и за подпомагане на социално-икономическото им възстановяване от кризата.
Премиерът е отбелязал неизменния ангажимент на България и на ЕС към териториалната цялост, независимостта и суверенитета на източните партньори, препотвърден в заключенията на Съвета на ЕС от 11 май 2020 г. „България придава особена важност на засилването на устойчивостта на източните ни партньори в различните й измерения“, е завършил Борисов.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.
Последвайте ни