От Асоциацията на прокурорите стшо излязоха с декларация
Асоциацията на прокурорите излезе с декларация. В документа се казва, че прокуратурата няма да позволи да бъде намесвана в политически борби, скандали и противопоставяния.
Един от основните стълбове, около които се изгражда всяка правова и демократична държава, е принципът на разделението на властите, пишат още държавните обвинители. Писма за подкрепа има и от прокуратурите в цялата страна.Те се обявиха в защита на прокуратурата, както и на главния прокурор Иван Гешев.
Според тях с искането за оставка на обвинител №1 президентът оказва недопустим натиск върху самостоятелността и свободата на прокурорските органи. Прокурори от цялата страна изразиха категоричното си несъгласие с действията на президента в декларации и позиции, разпространени до медиите.
Декларация на прокурорите в Специализираната прокуратура
Независимостта на съдебната власт е сред основополагащите принципи в Конституцията на Република България,чрез които се утвърждава демократичната правова държава.Наред с това в ЗСВ изрично е посочено,че съдебната власт е независима държавна власт,която защитава правата и законните интереси на гражданите,юридическите лица и държавата,а правосъдието се осъществява в името на народа.При осъществяване на функциите и задълженията си всички прокурори от Специализирана прокуратура се ръководят единствено и само от закона и вътрешното си убеждение,ето защо остро се противопоставяме срещу всички изявления от страна на политически лица,които се опитат да се намесят в работата на прокуратурата и манипулативно да отправят внушения и твърдения за неправомерни действия на магистрати при изпълнение на служебните им задължения.
Категорично се противопоставяме и на отправеното искане на Президента на Република България за оставка на Главния прокурор,тъй като същото влиза в разрез с основните конституционни разпоредби за независимост на изпълнителната и съдебната власт.
Президентът е висш орган и символ на държавността.Той олицетворява единството на нацията и представлява Република България в международните отношения.Една от трите основни функции на президента е арбитражната,чиято цел е осигуряване на нормални взаимоотношения между държавните органи при осъществяване на властта.Обръщенията на президента по естеството си са политически актове,посредством които се взема отношение по важни въпроси от външната или вътрешната политика.Той може да отправя и призиви към нацията или парламента. Отправяйки призив за изчистване на мутрите от прокуратурата и призовавайки за оставка на Главния прокурор,реално „обединителят на нацията“ наруши една от основните си функции.Това е така тъй като целта би могла да бъде всяка друга,но не и осигуряване на нормални взаимоотношения между държавни органи.Ако не искаме да се озовем на погрешен път не следва да забравяме,че демократичния идеал не дефинира демократичната реалност и че демокрацията се заражда и оформя от взаимните влияния между нейните идеали и нейната действителност,както и от подтика на една задължителност и съпротивата на едно съществуване.
Всеки един магистрат от Специализирана прокуратура е положил следната клетва :“ Заклевам се в името на народа да прилагам точно Конституцията и законите на Република България, да изпълнявам задълженията си по съвест и вътрешно убеждение, да бъда безпристрастен, обективен и справедлив, да допринасям за издигане престижа на професията, да пазя тайната на съвещанието, като винаги помня, че за всичко отговарям пред закона. Заклех се!"
Встъпвайки в длъжност президентът на Република България също е положил клетва цит.:“Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се."
Задачата на съдебната власт е да решава правните спорове и да „раздава право“ съгласно действащите в страната закони. Законодателството (чл. 10, ал. 1 от ЗСВ) предвижда като правило, че съдебното производство по наказателни дела е триинстанционно- първоинстанционно, въззивно и касационно, освен ако в закон не е предвидено друго.Според разпоредбата на чл.143 от ЗСВ всички актове и действия на прокурора могат да бъдат обжалвани пред непосредствено по-горестоящата прокуратура, освен ако подлежат на съдебен контрол. По-горестоящият по длъжност прокурор може да извършва действия, включени в компетентността на подчинените му прокурори, писмено да спира и да отменя разпорежданията им в определените със закон случаи. Писмените разпореждания на съответния по-горестоящ по длъжност прокурор са задължителни за подчинените му прокурори. Всички магистрати разполагат с т.нар. функционална независимост,произтичаща от чл.117 на Конституцията. Тази предметна/функционална независимост, не е привилегия, а последица от конституционното разделение на властите. Тя е предпоставка, обоснована с природата на основните функции на съдебната власт и потребността от отделянето й от другите власти. Предпоставка е за установяване на правото в конкретния случай, което се дължи на истината и справедливостта. Тази независимост е принцип на правовата държава.При решаването на преписките и делата магистратите се водят от вътрешното си убеждение и закона. Магистратите разполагат с функционален имунитет, предназначен да гарантира единствено необходимите условия за свободното от натиск въздействие при решаване на делата и преписките,като функционалният имунитет е предназначен да им гарантира независимост, при извършване на служебните действия. Прокурорът е политически неутрален.Взема решенията си по вътрешно убеждение и на база събрани доказателства в хода на обективно,пълно и всестранно разследване.
Извършвайки действия по разследването,в служебни помещения находящи се в сградата на президентството ,магистратите от Специализирана прокуратура са се водили единствено и само от закона, следвайки единствено и само осигуряване на обективно,всестранно и пълно разследване по образувано досъдебно производство.
Категорично считаме,че изявлението на обединителя на нацията,поводът за което безспорно са конкретни действия по досъдебно производство на Специализирана прокуратура е опит за въздействие върху магистрати при изпълнение на служебните им задължения,с който опит грубо е погазен основен принцип на правовата държава-независимост на съдебната власт.
Заявяваме ,че магистратите от Специализирана прокуратура спазваме законите и Конституцията на Република България и ненарушаваме положената от всеки един от нас клетва,но у нас остава съмнението,че призовавайки народа с думите „да изчистим мутрите от прокуратурата“ президентът на Република България е пристъпил положената клетва.
Д Е К Л А Р А Ц И Я от Апелативна прокуратура - София
Ние, прокурорите и служителите в Апелативна прокуратура – София, заявяваме нашата категорична позиция относно недопустимостта на оказването на натиск върху държавното обвинение. През последните дни той беше извършен по безпрецедентен начин чрез грубо дискредитиране на нашата работа от страна на президентската институция.
В обръщение, основано на конституционната възможност по чл. 93 от Основния закон на Република България, президентът Румен Радев отправи искане за оставката на главния прокурор Иван Гешев. В подкрепа на тази си позиция същият използва аргументи за упражнен „прокурорски рекет“ и за наличие на мафия в Прокуратурата.
Без да се обсъжда политическата страна на това изявление, трябва да се отбележи, че то буди недоумение и тревожност. Защото няма съмнение, че същото е израз на определена тенденциозност и заинтересованост. Очевидна е връзката с предприетите от Прокуратурата законосъобразни процесуални действия по провежданите разследвания срещу длъжностни лица от президентската администрация, осъществени с предварителни разрешения от съда.
С искането за оставка на главния прокурор на страната, на практика президентът оказва недопустим натиск върху самостоятелността и свободата на прокурорските органи да проведат всестранно, обективно и пълно разследване срещу президентските секретар и съветник. Това води до превишаване на конституционно определени правомощия и нарушава принципа за разделение на властите. По този начин се внушава недоверие и неуважение на гражданите към Прокуратурата като неразделна част от независимата съдебна власт. Държавният глава създава предпоставка за опасно междуинституционално противопоставяне и неизпълнява конституционното си задължение да олицетворява единството на нацията.
Трябва да се напомни, че атаката на президента срещу главния прокурор се осъществява точно когато Прокуратурата на Република България предприе активни действия за разкриване на тежки престъпления, свързани с крупни посегателства върху икономическите и финансови устои на държавата от страна на лица, считани доскоро за недосегаеми. И още нещо - господин Гешев получи при избора си пълната подкрепа на всички български прокурори и продължава да я има и понастоящем, в работата си като главен прокурор.
Твърденията на президента Радев по адрес на Прокуратурата, съдържащи обидни квалификации, поставящи под съмнение изпълнението на служебните ни правомощия са недопустими. Освен че представляват грубо погазване на основния принцип на правовата държава – разделението на властите, те накърняват професионалното достойнство на всички колеги, които всекидневно изпълняват нелеките си задължения, служейки на закона и на обществото.
Позиция на прокурорите от Апелативна прокуратура – Бургас
Уважаеми дами и господа, с тази позиция ние прокурорите от Апелативна прокуратура – Бургас, изразяваме категоричното си несъгласие с упражнения последните дни безпрецедентен политически натиск спрямо Прокуратурата на Република България. Ежедневно наблюдаваме изявления на българския президент насочени срещу главния прокурор г-н Иван Гешев и действията на прокуратурата, а на 11.07.2020 г. президентът поиска оставката на главния прокурор, което бе направено чрез всички медии и пред цялото българско общество. Г-н Радев е български гражданин и като всеки българин има право да
одобрява или не действията на прокуратурата. Неприемливо е обаче неговото мнение да бъде изразявано в качеството му на български държавен глава, олицетворяващ единството на нацията и върховен главнокомандващ на българските въоръжени сили. В българската конституция изрично е записано, че Съдебната власт е независима от всякакви политически и други странични интереси.
Като държавен глава г-н Радев би трябвало да гради мостове между институциите, а не с поведението си да руши доверието в тях. Припомняме на г-н Радев, че българската прокуратура е институция с повече от 140 годишна история. През всичките тези години тя е била стожер на борбата с престъпността, независимо дали това се е харесвало на един или друг политик.
Изказването на г-н Радев, с което той поиска оставката на българският Главен прокурор, не може да бъде определено по друг начин освен като безпрецедентен опит да бъде нарушена конституционно установената независимост на съдебната власт, в частност на Прокуратурата на Република България.
Всеки от нас, прокурорите от Апелативна прокуратура – Бургас, има над 20 годишен стаж като магистрат. През всичките тези години никога не имало толкова тежък опит прокуратура да бъде уязвена от български президент или друг политик, разполагащ с определена власт за периода на своя мандат. Поради тази причина ние прокурорите от Апелативна прокуратура – Бургас не можем да останем равнодушни към случващото се. Ето защо считаме себе си за длъжни да информираме Вас представителите на български и международни институции за случващото се в демократична България през 2020 година, повече от 13 години след като страната ни стана пълноправен член на Европейския съюз.
В заключение заявяваме, че и за напред ще реагираме остро на всеки опит да бъде накърнена независимостта на Прокуратурата на Република България, независимо дали е осъществен от български президент, български премиер или други политици.
ДЕКЛАРАЦИЯ НА ПРОКУРОРСКАТА КОЛЕГИЯ НА ВИСШИЯ СЪДЕБЕН СЪВЕТ ПО ПОВОД ИЗЯВЛЕНИЯ НА ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И АДВОКАТСКИ КОЛЕГИИ С ИСКАНИЯ ЗА ОСТАВКА НА ГЛАВНИЯ ПРОКУРОР НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет излиза с поредна декларация с призив за възстановяване институционалния диалог, проява на държавническа отговорност, зачитане върховенството на закона, спазване на установените демократични принципи и правовия ред на Република България, преодоляване на общественото напрежение и запазване на социалния мир.
Изразяваме своята силна тревога от безпрецедентната ситуация в страната, при която отговорността и причините за общественото напрежение се обвързват с искания за оставка на главния прокурор на Република България. Процедурата за неговия избор бе проведена в пълно съответствие със закона, прозрачно, публично, и за първи път, след предварителни консултации със съсловните организации на прокурорите и следователите за определяне профила на бъдещия кандидат.
Господин Иван Гешев е първият главен прокурор, излъчен от професионалната общност, магистрат от кариерата - преминал през всички нива на служебната йерархия, категорично подкрепян от българските прокурори и следователи.
Притеснени сме от посланията на Президента на Република България, с които се нарушават принципите за разделението на властите, върховенството на закона и независимостта на съдебната власт, и които са в разрез с конституционното му задължение да олицетворява единството на нацията. Държавната власт, чрез органите, които я представляват, следва да работи за повишаване на доверието в институциите, за постигане на национален консенсус и конструктивен диалог по стратегическите цели и приоритети на България.
Конституционно установено правомощие на главния прокурор е да осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори, които при осъществяване на своите функции се подчинават само и единствено на закона.
Приемаме исканията за оставка на главния прокурор от някои адвокатски колегии, като посегателство върху независимостта на съдебната власт и форма на натиск, пораждащи съмнения за търсене на конкретни резултати по определени дела. Тези действия са в противоречие с Конституцията на Република България, която дава правомощия на адвокатурата да „подпомага гражданите и юридическите лица при защитата на техните права и законни интереси“, но не предвижда контрол и пряко участие в избора на административни ръководители в съдебната власт.
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет апелира българските институции, адвокатите и гражданите да зачитат върховенството на закона, правовия ред и независимостта на съдебната власт!
Призоваваме Пленума на Висшия съдебен съвет за институционална реакция по повод безпрецедентната атака срещу независимостта на съдебната власт.
Изпращаме настоящата декларация на Пленума на Висшия съдебен съвет, Президента на Република България, Министерски съвет, Европейската комисия, Европейския парламент, на посолствата на всички държави-членки на Европейския съюз в България, на посолството на САЩ в България и посолството на Обединено кралство Великобритания в България.
Декларация от Районна прокуратура - Панагюрище
Прокурорите и съдебните служители от Районна прокуратура-Панагюрище изразяваме безпокойството си от безпрецедентната намеса и изявления на представители на изпълнителната власт през последните дни, в които открито е нападната Прокуратурата на Република България поради действията си, насочени към спазването на върховенството на закона.
Споделяме призивите на Асоциацията на прокурорите в България и Камарата на следователите в България за отстояване на принципа за разделението и независимостта на всяка една от трите конституционно определени власти в страната, за преустановяване на опитите за подчинение на съдебната власт, част от която е и българската прокуратура и поставянето й в ситуация на зависимост от политически субекти.
Декларация от Окръжна прокуратура Пазарджик
Съгласно българското законодателство и Конституцията на Република България, прокуратурата е неделима част от съдебната власт. Съдебната власт е независима. При осъществяване на своите функции прокурорите се подчиняват само на закона. Това гарантира тяхната функционална независимост като магистрати. Изключва се всякаква подчиненост на лица и институции.
Прокуратурата е независима и ще продължава да бъде такава, да защитава правата на всички български граждани, съобразно закона и конституционно дадените й правомощия.
Прокурорите изпълняват съвестно и всеотдайно своите професионални задължения. Полагат всекидневни усилия за защита на законността и справедливостта. От тяхната компетентност е повдигането на обвинения на лицата, извършили престъпления, като това им действие се основава на събрани доказателства и позовавайки се на закона. Никой друг, било то институция, политически субект или лице няма право да се намесва в тази им дейност и да оказва натиск върху действията им.
Прокурорите и съдебните служители от Окръжна прокуратура Пазарджик изказваме своята подкрепа към всички работещи в Прокуратурата на Република България, които съвестно изпълняват своите задължения. Неодобряваме опитите да се очерни и омаловажи техния труд.
Възразяваме срещу всички опити Прокуратурата да бъде намесена в политически скандали и манипулации. Като съвестни и отговорни граждани на Република България призоваваме към спазване на българските закони, към уважение на институциите и спазване разделението на властите, за изграждането на силна и просперираща държава.
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.