Снимка: iStock
Русия намали доставките на газ за Европа след нахлуването си в Украйна
ООН призова страните от ЕС да продължат да се борят с изменението на климата и да не прибягват до повече изкопаеми горива в отговор на рязкото покачване на цените на енергията и опасенията от недостиг на енергия през зимата.
Русия намали доставките на газ за Европа след нахлуването си в Украйна, което доведе до рязко покачване на цените на горивата.
"Няма място за отстъпление пред лицето на продължаващата климатична криза", заяви заместник-ръководителят на ООН по правата на човека Нада Ал Нашиф пред Съвета на ООН по правата на човека.
Тя посочи опустошителните наводнения, засегнали над 33 милиона души в Пакистан, като пример за това какво се случва, когато светът не предприеме действия по отношение на изменението на климата.
"Колко още подобни трагедии са ни необходими, за да ни накарат да действаме?", попита тя.
В речта си при откриването на 51-вата сесия на Съвета в Женева Ал Нашиф призна, че рязкото покачване на цените на енергията в Европа "заплашва да засегне най-уязвимите с наближаването на зимата".
Германия одобри правила за намаляване на отоплението и осветлението
В резултат на инвазията на Москва в Украйна цената на природния газ достигна рекордни нива, което хвърли икономиката на Европейския съюз в дълбока несигурност. Сега всички погледи са насочени към това дали руският президент Владимир Путин ще прекъсне изцяло енергийния поток. Миналата седмица Русия предизвика сериозно безпокойство, когато спря доставките на газ за Германия по ключовия газопровод "Северен поток" за неопределен период от време - ход, за който Кремъл обвини западните санкции.
Преди войната 40% от вноса на газ в ЕС идваше от Русия. Сега Германия и други страни се опитват да намерят нови начини за отопление на домовете и захранване на заводите.
Според Ал Нашиф "някои държави-членки на ЕС, се насочват към инвестиции в инфраструктурата и доставките на изкопаеми горива".
"Въпреки че този импулс е разбираем, призовавам ЕС и неговите държави-членки да обмислят дългосрочните последици от блокирането на повече инфраструктура за изкопаеми горива", каза тя. "От съществено значение е да се ускори развитието на проекти за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници."
Ал Нашиф призова всички страни "да се стремят към амбициозен резултат" на следващата конференция на ООН за климата, която ще се проведе през ноември в Египет. Тя заяви, че те трябва да се стремят да "решат проблема със загубите и щетите и да изпълнят и увеличат ангажиментите за финансиране на борбата с изменението на климата".
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.