Снимка: iStock
Прокараният канал минава през полска територия, на около пет километра западно от град Криница Морска
Полша откри в събота канал, който позволява на корабите да плават от Балтийско море до нейното пристанище Елблонг, без да преминават през руските териториални води. Елблаг, в Северна Полша, е отделен от Балтийско море с тънка ивица земя, наречена провлак. Досега единственият път беше през проход близо до град Балтийск в Калининградския залив на Русия и изискваше разрешение от руските власти.
Прокараният канал минава през полска територия, на около пет километра западно от град Криница Морска. „Искахме да отворим този проход, за да не искаме повече разрешение от страна, която не е приятелска към нас“, каза полският президент Анджей Дуда на церемония по откриването в събота.
FM @RauZbigniew attended today's official opening of the navigation channel through the Vistula Spit.
— Ministry of Foreign Affairs 🇵🇱 (@PolandMFA) September 17, 2022
The new waterway, enabling access from the Vistula Lagoon to the Baltic Sea, is a major development opportunity for Poland and an affirmation of 🇵🇱 sovereignty and independence. pic.twitter.com/1XBj8U1Jwr
Членът на ЕС и НАТО Полша е пламенен поддръжник на съседна Украйна, откакто Русия нахлу в бившата съветска република на 24 февруари. В момента каналът е достъпен само за малки лодки.
Poland opens new channel to bypass Russian waters | NOW https://t.co/qAu9Bv50ry
— Jaun News English (@EnglishJaun) September 17, 2022
Работите продължават и трябва да приключат през септември 2023 г., когато каналът трябва да бъде достатъчно голям, за да поеме плавателни съдове с дължина до 100 метра и ширина 20 метра, според полските власти.
Poland opens a shipping channel through the Baltic Spit bypassing Russia. pic.twitter.com/z0rnYN4F4g
— Sprinter's shadow (@Sprintershadoo) September 17, 2022
Стойността на проекта се оценява на 2 млрд. злоти (420 000 евро). Еколозите го критикуваха, твърдейки, че каналът ще промени нивата на соленост в залива Вислани, застрашавайки местната фауна и флора.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.