Към 30 000 българи живеят в окупираните области

Над 4 млн. деца са изпаднали в бедност в Източна Украйна. Увеличението на бедните спрямо 2021 г. е с 19%, се казва в доклада на ООН. Според Нина Сорокопуд, специалист "Комуникации" на УНИЦЕФ, в Украйна половин милион деца освен тези 4 млн. ще са под чертата на бедност.

"2 от 3 украински деца е трябвало да напусне дома си. Срещнах се с хора, които са загубили всичко и са избягали в България. Те са под мирно небе и са по-спокойни. УНИЦЕФ е в Украйна от 1996 г., сега засилихме дейността си и опитваме да помогнем на най-уязвимите - децата. От началото на войната повече от 4 млн. души имат по-добра медицинска помощ. Помагаме и с обучението на децата. Повече от 400 000 деца получиха учебни материали, работим за достъп до пречистена вода и хигиенни условия. Сега те имат нужда от топли дрехи", посочи тя. И допълни, че преди месец УНИЦЕФ е доставила дрехи за 70 000 деца в Украйна.

Ракетни удари в Украйна

"Където каналите за връзка с по-добре, местим децата. Помагаме на училищата със средства за дърва и ресурси. Децата трябва да имат достъп до качествено образование. 3,5 милиона деца заминаха зад граница, близо толкова останаха. Някои семейства нямат ресурс да си купят дори билет до България, за да избягат. Българският народ предостави голяма помощ на украинските бежанци", подчерта Сорокопуд.

От своя страна Васил Митков от Запорожко областно дружество за българска култура сподели, че по линията на фронта в Херсон бойните действия продължават. "Руснаците воюват с тока, с водата, най-страшното - с децата и жените, с възрастните. Тази сутрин имаше два ракетни удара в Запорожие. Привикнахме, че постоянно има удари", призна той. 

По думите му децата са най-потърпевши. "Те не ходят на училище. България прие нашите сънародници, около 100 000 души. Отправяме 5 автобуса с майки и деца към Варна и Централна България. Заради ударите спират тока, а с него е свързано всичко. Не можеш да готвиш, няма светлина или телевизия. Вдигнаха се цените на продуктите, но ги има по магазините, както и лекарства. Към 30 000 българи живеят в окупираните области", обясни Митков.

Целия разговор гледайте във видеото. 

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Цветина Петкова