Какъв процент от жертвите могат да бъдат спасени
„Виждаш ли ме” - кампанията, която се бори с трудовата и сексуалната експлоатация. В нея са включени два късометражни филма по истински случаи, които показват двете най-популярни форми на трафик.
„Колко е лесно - човек търсейки работа и по-добър живот, попада в рискова ситуация. И момиче, което иска да излезе от малкия град. Работи там, не получава голяма заплата и попада в неприятна ситуация, в която носи своята травма”, разказа Моника Николова, директор на Фондация „Кампания А21”.
Най-уязвимите групи, при които рискът да бъдат експлоатирани е по-голям, са хората с по-нисък икономически статус. Много малък процент от случаите обаче, могат да бъдат идентифицирани, като причините са различни.
„Когато говорим за трафик на хора с цел трудова експлоатация, пострадалите много често не се самоидентифицират като жертви. Работят в страна, в която взимат по-малко, отколкото е минималната ставка в тази държава. Работят при условия, които са под базисния житейски минимум. Те печелят обаче повече, отколкото в родното си място и за тях това не е проблем”, разказа Ернеста Русева, гл. експерт, Национална комисия за борба с трафика на хора.
В случаи на сексуална експлоатация много често жертвите не знаят къде са, нито имат достъп до външния свят.
„Те са някъде заключени, нямат достъп до телефон. Не знаят адреса, града в който са. И затова много трудно могат да бъдат спасени”, коментира още Моника Николова.
Повече гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Вероника Димитрова