Абсолютно неуместно е да се търси намеса във вътрешнополитическите и конституционни процеси, каза македонският президент

Президентът на Република Северна Македония нарече скандално искането България да бъде част от процеса на конституционните промени.

Пендаровски: Искаме извинение за ролята на профашисткия кабинет в София при депортирането на македонските евреи

„Такова искане не отправят дори окупаторите на страните, териториите и държавите, които окупират. В 21 век е абсолютно неуместно да се търси намеса във вътрешнополитическите и конституционни процеси. В този смисъл нашият отговор на МВнР беше на място“, каза Пендаровски в отговор на журналистически въпрос, след като участва в откриването на конференция „Стратегия за ромите, напредък и следващи стъпки“. 

От своя страна българският външен министър заяви, че вписването на българите в Конституцията на РСМ е разписано в протокола на второто заседание на съвместната междуправителствена комисия, подписан на 17 юли 2022 г. "За съжаление оттогава досега напредък по този въпрос няма. Едва напоследък темата започна да бъде обект на един вътрешен дебат, свързан с промяна на Конституцията на РСМ. Ние приветстваме усилията на страната в тази посока. Успешното приключване на такъв един процес до издигане на двустранните отношения до качествено ново ниво и би дало позитивен тласък на усилията на РСМ за започване на преговори за членство на РСМ. Процесът на конституционни промени е вътрешен въпрос. Проблемът е, че сигналите, идващи от различни посоки, не са еднозначни. Съществуват редица признаци и действия, които могат да бъдат окачествени като вдигане на напрежението. Това би стеснило възможността за спокоен диалог и атмосфера за конституционни промени. Не мисля, че такива изказвания водят до успокояване на ситуацията", заяви Николай Милков. 

По думите му България след със засилен интерес тази тема, тъй като е от единствена важност да се осигурят равни права на българския народ с останалите народи в РСМ. "България няма да приеме никакви формулировки, които да отрежат на македонските българи статут, различен от този на всяка една от останалите конституционно признати части от народи в РСМ. Не става въпрос за намеса на България във вътрешните процеси в РСМ, а създаване на атмосфера на доверие чрез конструктивна комуникация, което е крайно закъсняло и необходимо", посочи още министърът.

Македонското МВнР съобщи вчера, че не съществува нито възможност, нито има политическа воля България да бъде включена в процеса по конституционни промени, свързан със започване на преговори за членство в ЕС.

Тази позиция на македонското външнополитическо ведомство дойде след като българският външен министър Николай Милков заяви, че България иска да бъде консултирана за конституционните промени и това вече го е съобщил на неговия колега Буяр Османи. 

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Цветина Петкова
Източник: Маринела Величкова, кореспондент на БТА