СПЕЦИАЛНО
За да си водолаз в Българската армия, се изискват доста качества и сериозна подготовка
Сложна и опасна. Така накратко можем да опишем работата на водолазите в Българската армия.
"За нас, образно казано, всяко спускане е все едно сме на война. Целта е да излезе водолазът жив", твърди кап. III ранг Деян Денев - старши дивизионен водолаз
За да си водолаз в Българската армия, се изискват доста качества и сериозна подготовка. Част от нея се извършва на спасителния кораб "Протео". Имитационно водолазно спускане в хипербарни условия, което е също толкова рисково, колкото е и нормалното спускане под вода.
Всичко в името на спасяването на човешки животи.
"Спецификата на водолазите на борда на спасителен кораб "Протео" е свързана предимно с подводни технически дейности и спасяването на екипажа на аварирала подводница", разказва кап. Деян Денев.
Освен тези дейности обаче водолазите все по-често се налага да участват в операции по обезвреждане на мини, а рискът там е огромен. Конкретният пример е само от преди няколко месеца.
"В много тежки хидрометеорологични условия, където трябваше да се спазва безопасна дистанция на лодката от самия плаващ обект, водолазът взривник плува до обекта, разузнава го, класифицира го като плаваща мина. Връща се на осигуряващата лодка, а оттам с подривните средства отива и подривава самата мина", разказва кап. III ранг Атанас Маринов, началник на Центъра за подготовка на водолази и водни спасители към ВМС.
Повече гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.