Снимка: iStock
Коментар на икономиста Георги Вулджев и финансиста Любомир Дацов
Видя се, че има политическа слабост, пуснахме се по пързалката на извънредните разходи. Догодина може да се мисли за увеличение на средствата, не бива да се дават пари в торба. Има риск да не се изпълни 3% бюджетен дефицит. Разчита се много на мерките за изсветляване на икономиката и повишаване на данъчните приходи, които са много спекулативни. Такива мерки трябва да са бонус, а не основен източник на закърпване на дефицита. Това каза икономистът Георги Вулджев за "Твоят ден".
Икономист: Нивото на данъчно облагане е твърде ниско, за да покрие всички плащания
По думите му грешен подход във фискалната политика е да се достигне целеви дефицит само по линия на приходите. "Те са нещо, което не е под пълния контрол на държавата, зависят от външни фактори", смята той.
От своя страна финансистът Любомир Дацов смята, че за сектор "Култура" се дава процент от БВП, който е характер и за другите европейски държави. "Това е един от секторите, които трудно виждаш за какво харчат пари. Заедно с МВР, в този сектор не се знае за какво отиват средствата. Финансираме доста културни институции, но казваме, че нацията не е достатъчно културна", посочи той.
Според него в бюджета няма нищо по-различно от този на служебното правителство и неговите мерки. "Това е инерцията на сегашното изпълнение, очаквам по-различни неща в края на годината с новия бюджет. Мерките за събираемост на данъците са абсолютно рестриктивни, всичко, което извира от тях е идеята, че държавата може да ти създаде допълнителни разходи и усложнена структура, защото системите за отчитане и подаването на справки правят живота по-сложен. Системата трябва да е максимално проста и изчистена, за да бъде събираемостта по-висока. Приходите, които ще дойдат, няма да решат проблемите, а ще влошат бизнес средата", коментира Дацов.
Целия разговор гледайте във видеото.