Млекопроизводителите отдавна алармират за ниските изкупни цени на суровината

Каква е причината за високите цени на млечните продукти? Отговор на този въпрос ще търсят НАП и Агенцията по храните. Проверката ще обхване цялата верига, като се започне от цената на продукта на рафта през производителите, преработвателите, животновъдите и дори производителите на фураж.

Млекопроизводителите отдавна алармират за ниските изкупни цени на суровината, заради които, по думите им, са обречени на фалит. Затова от Асоциацията на потребите настояха да се провери има ли картел при цените. От месец и половина Българската агенция по безопасност на храните и НАП търсят причините за високите цени на кашкавала, сиренето и млякото. Появиха се съмнения за картелни споразумения. Нищо обаче не е доказано за момента. Резултатите от проверките все още се очакват, стана ясно от думите на ресорния министър.

Стефан Мишев вече две десетилетия има опит зад гърба си като млекопроизводител. Споделя, че заради ниските изкупни цени на суровината напоследък, обмисля да намали кравите в стопанството си. Няма сигурен пазар, няма и постоянна цена. А рискът от фалит е напълно реален, според Мишев.

Асоциацията на потребителите иска проверка на цените на млякото

„Ти фалираш брутално и сигурно. Всеки ден! Парите отиват в храна и произвеждаме торове! Надяваме се да се оправят цените, за да оцелеем! Защото преди около 2 седмици масово се говореше за погубване на всички ферми. Мандрите отказваха да купуват млякото и това означаваше тотален фалит”, твърди  Стефан Мишев, млекопроизводител.

Именно за да се избегнат фалити и за да е ясно къде и как се разпределя добавената стойност, от министерството на земеделието и храните изготвят анализи.

„Правим анализ на агрохранителната верига по обратна проследимост - от рафта към полето. Тя ще премине през производителите, преработвателите, животновъдите и дори производителите на фураж. Трябва да е ясно къде и как се разпределя добавената стойност”, посочи Кирил Вътев, министър на земеделието и храните.

В ход са и проверките на Агенцията по храните и НАП. „Ние не можем да коригираме цени. Ние можем да анализираме и на тази база да вземем мерки да не фалират фермери. Проблемът е далеч по-сложен, отколкото да гледаме само ръст в цените!”, подчерта земеделският министър.  

„Само миналата седмица над 7 предприятия от нашата асоциация имат запитвания от КЗК, на които в момента се подготвят отговорите!”, посочи „Владислав Михайлов, Национална асоциация на млекопреработвателите.

На масата на разговорите производителите поставиха и проблема със забавените плащания на преработвателите към фермерите.