Как се справят с днешното поколение?
Учениците днес живеят с технологиите и са много по-различни от предишните поколения, разказват учители. „Това е едно много технологично поколение, което още от много ранна възраст започва работа с различен вид технологии. Те са свикнали с телефони, с компютри, с таблети. Те са свикнали да ползват най-различни приложения и техният мозък работи много по-бързо”, обясни инж. Боряна Радева,старши преподавател по ИТ, 51 СУ „Елисавета Багряна”.
Според нея това е плюс, а не минус и трябва се прилага ефективно в образованието.„Няма място за сравнение на едно поколение с друго, ами по-скоро да се фокусираме върху това как можем да помогнем на настоящото поколение да си вземе важните решения. В този смисъл, това, че младите хора са по-бързи в технологиите, може да са по-бавни в емоциите или в осъзнаването на големите динамики в света и това е ролята на другите поколения около тях. Но също е добре да знаем кои са хората, които обикновено взимат решения. Те не са младите хора”, коментира д-р Александър Ангелов, управител на Център за творческо обучение.
Безплатно: Всеки ученик може да ползва office пакет на до 5 устройства
Според него там, където има учители- иноватори и учители-будители, процесът на образование върви много по-бързо. „Още преди да има пандемия в училището на Боряна Радева вече бяха вкарали облачни технологии. Всеки знаеше кой е в дигиталното пространство, още през 2016 година. И още тогава половината екип се обучи тогава. И когато се търсиха кризисни мерки и хората не ходеха на работа, някои училища в страната, се превърнаха в будители за своята малка общност”, допълни д-р Александър Ангелов.
Редактор: Вероника Димитрова