Снимка: БГНЕС
Мотивите - не е представен административен акт, нито договори
Административният съд в София разпореди да бъдат прекратени безусловно действията по демонтажа на Паметника на Съветската армия. Мотивите - дейностите не се извършват в изпълнение на представен административен акт или на закона.
Не известно и кои длъжностни лица следва да упражняват контрол. Искането за спиране на дейностите е внесено от партиите "Възраждане" и "Изправи се.бг".
"В крайна сметка справедливостта възтържествува. Сега това, което трябва да се случи е да се възстанови законното положение преди демонтажа и Паметникът да бъде върнат на мястото му. Това, което говорехме от самото начало, че няма заповеди, че няма решение, че нищо не е законно се оказа истина", заяви Костадин Костадинов, председател на "Възраждане".
Реставрацията на Паметника не подлежи на съгласуване с Министерство на културата
Съдът посочва, че не е представен административен акт, нито договори, от които да става ясно, какво следва да стане с фигурите след демонтажа, както и къде следва да се откарат, как трябва да се съхраняват. И още - ще се предприеме ли реставрацията на паметника, каква част от отпуснатите средства ще се отделят за демонтажа, каква част за съхранение и охрана и каква за реставрацията и последващото монтиране на вещта, кои длъжностни лица следва да упражняват контрол по изпълнение демонтажа и реставрацията.
Ново развитие по казуса с Паметника на Съветската армия (ОБЗОР)
Представените доказателства не установяват действията да се основават на закона или на административен акт, нито да целят запазване и защита на вещта – частна държавна собственост. Не установяват и че е налице акт на управление на такава, уточняват от Административния съд.
Разпореждането подлежи на обжалване от областния управител на София в тридневен срок от издаването му. То подлежи и на незабавно изпълнение от органите на полицията.
Цялото съобщение на Административния съд:
„По искане на ПП „Възраждане” Административен съд София град разпореди да бъдат прекратени безусловно действията по демонтаж на монумент „Паметник на Съветската армия“, извършващи се в Княжеската градина в гр. София, които не се извършват в изпълнение на представен административен акт или на закона.
Като мотиви съдът посочва, че не е представен административен акт, нито договори, от които да става ясно, какво следва да стане с фигурите след демонтажа, къде следва да се откарат, как трябва да се съхраняват, ще се предприеме ли реставрацията на паметника, каква част от отпуснатите средства ще се отделят за демонтажа, каква част за съхранение и охрана и каква – реставрацията и последващото монтиране на вещта, кои длъжностни лица следва да упражняват контрол по изпълнение демонтажа и реставрацията на паметника.
Представените доказателства не установяват действията да се основават на закона или на административен акт, нито да целят запазване и защита на вещта – частна държавна собственост. Не установяват и че е налице акт на управление на такава.
Разпореждането подлежи на обжалване от областния управител на гр. София в тридневен срок от издаването му.
Разпореждането подлежи на незабавно изпълнение от органите на полицията.
Съдът отхвърли искането на сдружение „Гражданска инициатива за демонтиране на паметника на Съветската армия“ за конституирането му като заинтересована страна по делото.
По искане на сдружение „ИЗПРАВИ СЕ.БГ“ Административен съд София град разпореди да бъдат безусловно прекратени действията извършвани от длъжностни лица от Областна администрация на област – София-град по демонтиране и нарязване на бронзовите фигури на „Паметника на Съветската армия".
Според съда фактическите действия по демонтиране и нарязване на бронзовите фигури на "Паметника на Съветската армия" не се основават на административен акт или на закон и се явяват неоснователни по смисъла на чл. 250, ал. 1 от АПК.
Съдът остави без уважение искането на сдружение „Гражданска инициатива за демонтиране на паметника на съветската армия“, представлявано от Кубер Сапарев, за конституирането му като заинтересова страна по делото.
Разпореждането може да се обжалва в тридневен срок от издаването му по реда на глава ХІІІ от АПК”, е позицията на съда.
Повече гледайте във видеата.