Инструментите са в ръцете на изпълнители от цял свят

Едно малко идилично градче в Бавария е известно с производството на цигулки от почти 4 века. Една цигулка се изработва средно за 120 часа работа, прецизна ръчна изработка, разказва репортаж на "Дойче веле".

Струнните инструменти, произведени в Митенвалд, Бавария, имат купувачи от цял свят. Независимо дали за начинаещи или майстори, всички цигулки на в местната работилница са единствени по рода си и ръчно изработени. Всеки инструмент има свой подпис и всеки производител на цигулки има свой собствен подпис. По инструмента винаги се разбира кой го е направил и кой го е лакирал. И всеки изглежда различно.

Всяка година, тук се изработват около 50 изключителни инструмента. Цените варират от 1500 до 2000 евро. Първият майстор, произвел цигулка тук, е Матиас Клотс през 1684 г. В града има 350-годишна традиция за правене на цигулки. Това е съкровищницата.

Местата, които е препоръчително да посетите в Атина

Инструментите се изработват от ела и кленово дърво, които трябва да са съхнали поне 10 години. Част от дървесината, с която изработват инструментите е на повече от 100 години. Във фирмата всяка година купуват още, така че в всяко поколение да има запаси от дърва.

Лакирането придава окончателния вид на инструментите. Специфичното им звучене ще се определи от лака, разбираме в работилницата. Майсторът нанася 20 до 30 покрития. Съдържанието на лака е определено преди 350 години. Тази вековна традиция е направила това живописно кътче на Бавария световно известно. 

Още по темата гледайте във видеото. То е част от предаването „Евромакс“ на „Дойче веле“, което се излъчва всяка събота от 11.30 ч. и понеделник от 22.30 ч. по NOVA NEWS. Не пропускайте материалите на „Дойче веле“ и в ефира на „Събуди се“ по NOVA всеки уикенд.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase