Коментар на преподавателя по физика в Кеймбридж Марк Томсън
Възможно ли е Китай да изпревари Европа в разгадаването на тайните на човечеството? В продължение на десетилетия европейските физици работят в лабораторията на ЦЕРН, за да разгадаят от какво е съставена Вселената. Сега обаче Китай е напът да създаде грандиозен научен проект по подобие на европейския. Готова ли е Европа да загуби от нея? Отговорите дава професор Марк Томсън, преподавател по физика в Кеймбридж и британското предложение за Директор на ЦЕРН – Европейската организация за ядрени изследвания, специално за „Събуди се”.
Професор Томпсън, ако трябва да обясните на едно пет годишно дете какво е ЦЕРН, какво ще му кажете?
- ЦЕРН е уникалният връх в опитите да разберем откъде сме произлезли. Като физик за мен е важно да разбера как е изглеждала Вселената непосредствено след Големия взрив. Сега работата ни е да сблъскаме неща с много голяма сила и да видим какво ще излезе от това. Колкото по-силен е този взрив, толкова повече можем да започнем да се ориентираме как действително работи нашата Вселена. Имаме Големия адронен колайдер, който е най-мощният, построен когато и да било и където и да било по света. Напът сме да го направим още по-мощен, по-ярък. Тези големи проекти отнемат 10, 20, може би 30 години, за да бъдат разработени и изградени.
Но професор Томсън Китай е претендент за този пиедестал, опитвайки се да създаде по-мощен и по-евтин ускорител от този на Европа. Това не ви ли притиска като срокове?
- Мисля, че се знае, че когато ЦЕРН стартира проект, той ще е сполучлив. Предимството, което имаме в Европа е, нашият 70-годишен опит в изграждането на този тип ускорители. Когато кажем, че нещо ще се случи, то се случва.
Когато преди повече от десетилетие учените в ЦЕРН започват първите опити с колйдера много изразиха мнение, че той е в състояние да унищожи планетата, като създаде черна дупка или опасна антиматерия. Но въпреки притесненията, този 27-километров тунел все пак откри Хигз-Бозонът , така наречената „Божия частица“, фундаментално откритие в съвременната наука. Мислите ли, че получените знания от него могат да бъдат приложени за подобряване на образната диагностика в медицината?
- Някои от технологиите в ускорителя, наистина могат да бъдат полезни в борбата с рак. В момента най-напредналите технологии за откриването и лечението на тежките ракови заболявания, се основават на технологията за ускоряване на частици.
Репортер: Катерина Грънчарова
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase