Наводненията, свлачищата и срутищата ще се увеличат, каза Валентин Симеонов

Нивото на ледниците в Андите е най-ниско от последните 13 хиляди години и вече е минало критична точка, от която няма връщане назад. Големите ледници, не само в Андите, а и в Аржентина, Канада, Хиламаите, Гренландия, се топят, а някои изчезват. Това каза атмосферният учен Валентин Симеонов в ефира на предаването „Твоят ден“ по NOVA NEWS.

Той подчерта, че ледниците са важни, защото те спомагат за стабилизирането на климата - отразяват голяма част от слънчевата светлина и не позволяват Земята да се затопли, обясни Симеонов.

Цената на бездействието: Климатичните промени, които изискват незабавно внимание

Другата важна роля е, че те са резервоар за вода. Без тях лятното ниво на реките ще спадне рязко, което ще засегне и Дунав, обясни той. „1/3 от годишния дебит идва от Алпите, а изчезването на ледниците ще го намали. Това е важно не само за водоснабдяването, но и за енергетиката. Може да спре охлаждането на ядрената централа в Козлодуй. Това се случи миналата година във Франция с няколко централи. Те спряха поради липса на охлаждаща вода от големи реки“, каза още изследователят.

Безпрецедентно в човешката история: Ледниците в Андите се топят (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Ако ледниците продължат да се топят, глобалните температури ще се повишат още, ще има недостиг на вода. Може да се стигне до войни за вода. Увеличава се и опасността от свлачища, срутища и наводнения“, обясни още Симеонов.

Целия разговор гледайте във видеото.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase