Според служебния премиер е нужно да се противопоставяме на бедствията, въпреки тяхната случайност

Среща в Министерския съвет между кабинета и областни управители. Темата - кризата с водата и възможните решения, за да не пресъхват чешмите на хората в най-горещите месеци. Акцент беше поставен върху рехабилитацията на водопреносната мрежа.

Според информацията на Регионалното министерство възрастта на водопроводите в България е между 40 и 50 години. В рамките на този немалък период мрежата не е подменяна. Поради тази причина общо 452 от големите инфраструктурни проекти на общините са именно за рехабилитация на ВиК мрежата. 

Служебният министър-председател Димитър Главчев заяви, че безводието е тема, която вълнува голяма част от българските граждани и е важно какви мерки трябва да бъдат взети, за да се облекчи проблемът. 

Главчев: Министърът на иновациите ще координира изборите

"Ясно е, че не е от сега проблемът, но 50% загуба е абсолютно прахосничество на фона на климатичните проблеми. Министрите формират общата политика, а областните управители пренасят това по места. Координацията трябва да е бърза от управителите към кметовете, защото хората събират в понятието "държава" всички органи. Те казват, че държавата не работи и ако има прехвърляне на топката, хората си казват, че не ги интересува", каза още той.

"Най-важното е да се стигне до хората, да се опитваме да решаваме проблемите. Има такива, нерешавани с години. Видяхте кризите с пожарите и градушките, че може да стане бързо. Задължително трябва да се насочим към превенция. Има и комисия по бедствия и аварии, колкото и да са случайни събитията трябва да им се противопоставим. Нека предприемем стъпки. Няма нужда да са планове за 20 години напред - тези неща стават неочаквано", заключи Главчев.

Виолета Коритарова каза, че се размразява проект за изграждане на язовир "Черни Осъм", който се очаква да реши 30-годишния воден режим на Плевен и Ловеч. По думите ѝ над 400 са проектите, подадени към общините за рехабилитация на водопроводната мрежа, става дума за сума над 1,5 млрд. лева като средната продължителност на един такъв проект е между 1 и 3 години.

"Отстраняване на повредите във ВиК инфраструктурата, която е на поне 40-50 години и не е рехабилитирана. И контрол за напояване на зеленчуковите площи. Не можем да напояваме, когато има липса на питейно-битова вода. Нашите ВиК дружества своевременно отстраняват най-големите и належащи повреди", заяви министър Кондева. 

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase