Засечени са много ниски нива на цезий и от Финландия

Норвегия е засякла повишени нива на радиоактивен цезий близо до арктическата й граница с Русия. Това е станало вчера. Днес от страната съобщиха, че най-вероятно повишените нива на този метал се дължат на горски пожар близо до Чернобил в Украйна, предаде „Ройтерс”.

Норвежкият орган за радиационна и ядрена безопасност вчера съобщи за засечени „много ниски“ нива на радиоактивен цезий около Сванховд и Викшофиел близо до арктическата си граница с Русия. Повишените нива на радиоактивен цезий са регистрирани при Сванховд между 9 и 16 септември, а при Викшофиел - между 5 и 12 септември. Те не са представлявали опасност за населението или за околната среда.

Украйна отдели още 12 млрд. долара за отбрана

В отговор на запитване за засечените повишени нива на радиация говорителят на руския президент Владимир Путин - Дмитрий Песков каза, че руските служби не са издали предупреждения за повишени нива на радиация.

„Норвежкият орган за радиационна и ядрена безопасност винаги намира цезий във всички станции за филтриране на въздух в Норвегия и това често идва от надигнал се прах от стари отпадъци от аварията в Чернобил“, информираха от агенцията и допълниха, че този път това най-вероятно е причинено от горския пожар около Чернобил.

В същото време стана ясно, че и от Финландия са засекли леко повишени нива на цезий при всички осем станции за улавяне на радиоактивни вещества. От местния орган за радиационна и ядрена безопасност уверяват, че засечените количества са минимални.

„Най-високата наблюдавана стойност сега беше 11 микробекерела на куб. метър, докато стандартните отчитания на станциите са по-малко от 1 микробекерел на куб. м. Все пак тези данни са незначителни”, каза финландският орган. Средната концентрация на радон във финландските домове е била 90 бекерела на куб. м, което е над един милион пъти по-високо ниво.

Украинската служба за справяне с извънредни ситуации каза на 9 септември, че 399 огнеборци се борят с пожар на открити площи в Киевска област. Техните експерти увериха, че нивата на радиация са в норма. Не беше оповестено точното местоположение на пожара, но по-късно говорител на украинската служба потвърди пред украинското издание „Украинска правда“, че пожарът е бил в изолираната зона на Чернобил.

„Ние предполагахме, че е възможно емисиите да идват от горските пожари в Украйна, които може да са разнесли радиоактивни (вещества) във въздуха“, каза финландският орган за радиация и добави, че въздушните течения са идвали откъм Чернобил.

Чернобил: Тишината, която разказва за ужаса

Припомняме, че бекерелът е международна единица за измерване на радиоактивност.
На 26 април 1986 г. 4-ти реактор на атомната електроцентрала в Чернобил аварира. Последвалите експлозия и пожар са разрушили корпуса на реактора и са довели до освобождаването на огромно количество радиация в атмосферата. Изотопите йод-131, цезий-134 и цезий-137 са разнесени над части от Северна Украйна, Беларус, Русия, Северна и Централна Европа.

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Весела Веселинова
Източник: БТА, Петя Димитрова