Снимка: iStock
Операцията е извършена от УНГ специалисти в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“
Спасиха 8-месечно бебе със заседнала от 5 дни в гърлото му пластмасова част от играчка. Интервенцията е извършена от специалистите в клиниката на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Детето е доведено от родителите си в детския УНГ кабинет на здравното заведение, където е установено наличието на чуждото тяло. Експертите веднага са му направили всички необходими изследвания и то е въведено за операция.
Уникална операция: Лекари в Пловдив спасиха живота на 11-годишно дете
"Опасността в конкретния случай беше, ако този предмет промени положението си. Можеше да попадне в гръкляна, тоест в дихателните пътища, да ги запуши и да се стигне до фатален изход“, обясни д-р Иглика Станчева, която първа преглежда детето.
Родителите съобщили, че оплакванията на кърмачето са от 5 дни, като почти ежедневно то е било консултирано с лекари в Елин Пелин, където живеят. Дори му е назначена терапия за инфекция, твърди майката. Имало съмнения дори за COVID-19. Именно тя се усъмнява, че детето най-вероятно се е задавило. И двамата родители отричат да са видели бебето да поставя нещо в устата си. Първоначално помислили, че момиченцето се е задавило с хляб. Впоследствие се оказало, че то е погълнало пластмасова част, паднала от играчка на по-голямото дете на семейството. С още по-влошени показатели, детето стига до ИСУЛ, където медиците установяват играчката в гърлото му. При операцията хирурзите извадили пластмасово цвете с диаметър 1,5 см. Интервенцията преминала без усложнения.
Животът на бебето е в ръцете на хирурга доц. Попов и анестезиолога доц. Маринов.
„Видяхме брошка, която беше надвиснала над гръкляна. Това чуждо тяло частично беше влязло в горната част на хранопровода”, обясни доц. Попов.
Голямо предизвикателство за лекарите била анестезията за малкия пациент.
„На първо място детето беше много малко. Второ, в продължение на 5 дни е било дехидратирано, то вече е отпуснато…в този случай общата анестезия е много рискова за живота на детето”, обясни доц. Маринов.
„Това е едно много голямо чуждо тяло, което постоянно се мести, във всеки един момент може да попадне върху гръкляна и да се провокира спазъм. Детето може да спре да диша... а проблемът е, че то не може да бъде интубирано, защото чуждото тяло е надвиснало над дихателните пътища!”, посочи доц. Попов.
Медиците споделят, че чуждо тяло, което да бъде на конкретна локализация, с толкова голяма давност и размер не са срещали.
Това е първият подобен случай за лекарите в ИСУЛ, които годишно вадят между 40 и 60 чужди тела от малки пациенти от цялата страна.
Доц. Попов призова родителите да бъдат по-бдителни: "Ние сме заобиколени от малки предмети, които може да създадат огромни проблеми и може да направят от нищо нещо!"