Снимка: БГНЕС
Кристиян Бойков беше обвинен в тероризъм, но СГС върна делото на прокуратурата заради съществени нарушения
Софийският градски съд за втори път не одобри споразумението между прокуратурата и Кристиян Бойков, което предвиждаше отпадане на наказателната отговорност на обвиняемия, глоба от 2500 лв. и заплащане на разноските по експертизите по досъдебното производство.
В случая съдът прие, че споразумението противоречи на закона, защото не може да бъде снета наказателната отговорност на обвиняемия. Доказателствата, събрани по делото, сочат, че деянието е с изключително висока обществена опасност и от него са настъпили тежки последици не само заради изтеклите около 5 млн. лични и данъчно-осигурителни данни, налице е и негативно засягане на репутацията на Република България и в международен план като надежден партньор.
Според съда е приложим член от НК, който упоменава, че в действащата към датата на деянието редакция, е предвиждал наказание лишаване от свобода за срок от една до осем години. Определението на съда е окончателно и не подлежи на жалба или протест.
Преди да прекрати делото за изтеклите лични данни от НАП и да го върне на прокуратурата, подсъдими по случая бяха Кристиян Бойков и собственикът на “ТАД Груп” Иван Тодоров. Тогава те бяха обвинени за престъпление срещу Републиката с цел всяване на смут и страх в населението.
След 5 години: Прокуратурата свали обвинението към IT експерта Кристиян Бойков
Делото започна в Специализираната прокуратура. Разследването продължи четири години преди държавното обвинение да го внесе в съда. Разследването вече бе връщано още веднъж на прокуратурата за отстраняване на нарушения.