Amnesty International описва условията, в които живеят, като нечовешки, а понякога дори смъртоносни

Отмина времето, когато ИДИЛ контролираше части от Ирак и Сирия. Въпреки това много от бившите членове на групировката остават задържани в сирийски затвори и лагери, заедно с десетки хиляди деца, които не познават свободата. Международната Организация за защита на правата на човека Amnesty International описва условията, в които живеят, като нечовешки, а понякога дори смъртоносни, разказва Voice of America.

През 2021 година лагерът „Ал Хоу“ в Сирия е бил с обикновена ограда. Днес обаче на нейно място е сложена телена, заедно с ярки прожектори, които да я осветяват. Охранителите наричат това място „бомба със закъснител“, защото е пълно с екстремисти от вече разбитата групировка Ислямска държава. Много от задържаните тук вярват, че хората, които те считат за неверници, трябва да бъдат убивани. Бягствата и нападенията в лагера са често срещани, а броят на убийствата надвишава 130.

Според Amnesty International условията на живот са нечовешки. Кюрдските власти, които управляват лагера, казват, че отчаяно се нуждаят от външна помощ.

Директорът на лагера „Ал Хол“ казва, че никой не оказва подкрепа – няма здравни грижи, няма дрехи, а зимата е и сериозен проблем.

В лагера живеят около 45 хиляди жени и деца, оцелели в последните сражения, които окончателно разбиха ИДИЛ през 2019 година. Сред живеещите в „Ал Хол“  има хиляди чужденци, идващи от над 60 държави.

Затворите за заподозрени от ИДИЛ в Сирия (ВИДЕО)

Бащите, съпрузите и братята на обитателите на лагера са изчезнали, мъртви или в затвора. Предполага се, че всички мъже, присъствали на падането на последната крепост на ИДИЛ през 2019 година, са били членове на групировката. Повечето от тях никога не са били съдени.

В лагера няма момчета над 12 години, тъй като служителите по сигурността принуждават децата в тази възраст да се преместят в т.нар. рехабилитационни центрове.

Когато е на 12 години, Нуа е доведен в Сирия от майка си, след като доведеният му баща се присъединява към ИДИЛ. В момента майка му се намира в лагера „Ал Роч“, където са настанени жени и деца, свързани с бившата групировка. Нуа разговаря с нея веднъж годишно, като самият той не е обвинен в престъпление.

Властите твърдят, че ако не отделят момчетата от семействата им, те ще израснат като терористи, обучавани от екстремистите в лагерите. От друга страна, момчетата споделят, че са дълбоко потиснати, израснали без детство, семейство и надежда за бъдеще.

Amnesty International твърди, че задържаните са подложени на шокираща жестокост и насилие. Освен това, според организацията, системната несправедливост само задълбочава продължаващата заплаха от ИДИЛ, която още действа в Сирия и извън нея, допълват от VOA. Регионалните кюрдски власти, които управляват тези центрове за задържане, казват, че са изоставени от международните партньори и не разполагат с ресурси, за да осигурят правосъдие или по-добри условия на живот.

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America