Снимка: iStock
Средствата имат за цел да подпомогнат развитието Перник, Кюстендил и Стара Загора, които ще бъдат най-силно засегнати
Над 2 млрд. лева ще бъдат осигурени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) по линия на Фонда за справедлив преход за инвестиции във областите Перник, Кюстендил и Стара Загора през 2025 г., съобщиха от Министерството.
Красимир Вълчев: Енергийният преход е неизбежен, но трябва да е справедлив за всички
Средствата имат за цел да подпомогнат развитието на трите региона, които ще бъдат най-силно засегнати от намаляване на обемите на въгледобива и производството на електроенергия. Планира се през 2025 г. да стартират 8 мерки по Приоритет 4 "Справедлив преход" на Програма "Развитие на регионите 2021-2027", които са насочени към местния бизнес, общините, неправителствения сектор, работещите в сектор "Енергетика" и др. Това обяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството и ръководител на Управляващия орган на програмата Юра Витанова, която съпредседателства заседания на подкомитетите за справедлив преход към Комитета за наблюдение на ПРР 2027-2021 г. в трите града през миналата седмица.
В тях участваха Ася Станкова – главен директор на Главна дирекция "Стратегическо планиране и програми за регионално развитие" в МРРБ, областните управители на трите области, които са съпредседатели на подкомитетите по места, представители на Европейската комисия, кметове, експерти от министерствата на регионалното развитие и благоустройството, на енергетиката и на труда и социалната политика, неправителствени организации, представители на бизнеса, синдикалните организации, регионални държавни структури и др.
Близо 300 млн. лева ще бъдат насочени за подкрепа за енергийни общности за разработване на чисти енергийни решения. Над 262 млн. лева са предвидени за подкрепа на производствени инвестиции в големи предприятия в регион Стара Загора. С 276 млн. лева ще се финансира рекултивация на минни терени. 127,5 млн. лева ще са достъпни за квалификация и преквалификация на кадри, а 300 млн. лв. са за инвестиции за изграждане на капацитет за производство на водород.
Предвидена е и мярка за изграждане на фотоволтаични паркове на стойност 41,8 млн. лева, както и за внедряване на мерки за чиста енергия в предприятията за 138,7 млн. лв. За проекти за научно-изследователска и развойна дейност са заложени 137,2 млн. лева.