Двустранната среща се е провела по инициатива на президента на РСМ
Продължава работното посещение на президента Румен Радев в Баку. Там той участва в срещата за климата на ООН – COP29.
В сряда рано сутринта държавният ни глава започна с двустранните си срещи. Първата беше с президента на Северна Македония Гордана Силяновска. Разговорът е бил по нейна инициатива.
При последната среща между двамата, в Северна Македония се надигнаха гласове, че липсва знамето им на общата снимка. Тогава обаче срещата им беше неофициална и по протокол не беше нужно да има флаг на гостуващия държавен ръководител.
В началото на днешния си разговор двамата политици заявиха готовност за поддържане на добър диалог между страните въпреки разногласията.
"Важно е какво имаме да си кажем. Нашите разговори са много приятелски и съдържателни. И много се радвам, че заедно с Вас може да даваме тон на отношенията между България и Република Северна Македония. Тон на кооперативност, на взаимно уважение и приятелство", заяви президентът Румен Радев.
"Напълно съм съгласна. И аз мисля така. Така трябва да продължим с добрия тон. Вие сте най-стабилният елемент в държавата и това не го казвам само аз. Чух го и от много други наши колеги", подчерта и държавният глава на РСМ Гордана Силяновска.
"Ще се радвам хората от двете страни на границата да имат възможност за повече общуване. Бизнесът между двете страни да има развитие, което е изключително важно за нас. По-бързо да падне границата, а това ще стане, когато час по-скоро РСМ стане част от ЕС. Всички чакаме това. Знаете, че България винаги е помагала", допълни Румен Радев.
Въпреки положителния тон на разговора все още РСМ има обещания, които трябва да спази, напомни държавният ни глава. "Ако държавното ръководство на РСМ наистина има желание да се присъедини към ЕС, то трябва да преизпълни преговорната рамка", обясни още президентът.
Освен добросъседските отношения, в Баку темите за разговор бяха свързани и енергийните източници. България представи декларация за намерение за енергийна свързаност, която вече е подкрепена от 8 страни, сред тях Гърция, Италия, обединеното кралство и Унгария.
В българския павилион гръцкият премиер потвърди важността от изграждането на вертикалния газов коридор и важността за сътрудничество с България. „Двете ни държави са показали, че могат да работят продуктивно заедно за доброто на двата ни народа и на компаниите ни”, заяви гръцкият премиер Кириакос Мицотакис.
Повече по темата гледайте във видеата.