Това се дължи на топенето на подземния лед, причинено от магматична активност на Червената планета

Международен екип от учени откри доказателства за течна вода на Марс чрез изследване на метеорита Лафайет. Резултатите от изследването са публикувани в списанието Geochemical Perspective Letters.

Учени предполагат за съществуването на океани на Уран

Метеоритът Лафайет, изхвърлен от Марс преди около 11 милиона години, съдържа минерали, образувани при взаимодействие с течна вода. Установено е, че тези минерали са се образували преди приблизително 742 милиона години. Изследователите смятат, че появата на вода е свързана с топенето на подземния лед, причинено от магматична активност на Червената планета.

За определяне на възрастта на минералите е използван методът на благородните газове като хелий, неон и аргон, който ни позволява да датираме физическите и химичните процеси, протичащи на повърхността на планетите. Екипът потвърди, че получените данни не са повлияни от външни фактори като космически лъчи или замърсяване от метеорит, ударил Земята.

Може ли откритите запаси от вода на Марс да докажат наличието на извънземен живот

Доказано е, че въздействието на водата върху марсианските минерали в Лафайет се е случило, преди тя да бъде изхвърлена от повърхността на планетата. В допълнение към определянето на възрастта, изследователите са успели да потвърдят, че взаимодействието с течната вода е настъпило в резултат на топенето на марсианския подземен лед.

Резултатите от проучването поставят под въпрос предишни опити за датиране на минерални промени в нахлитите, клас метеорити, към които принадлежи Лафайет, тъй като тези методи не са били достатъчно точни. Новия подход за датиране на променени минерали в метеорити вече може да се използва за по-нататъшни изследвания на други планетарни тела и техните водни истории. 

Редактор: Виктория Гетова
Източник: БГНЕС