Очаква се засилен трафик на границите ни с Турция
Ако на 12-ти декември страната ни бъде приета пълноправно в шенгенското пространство, то още от 1-ви януари 2025 преминаването на границата с Гърция ще става свободно и без проверки. На границата ни с Румъния ще има временен "инцидентен контрол" за период от шест месеца. Без промяна остава преминаването при външните ни за Шенген граници – Сърбия и Турция, като е възможно там да има повече изчакване от досега.
Превозвачите ще пестят средно по 240 евро на ден, а приносът за икономиката от това, че сме част от Шенгенското пространство икономисти оценяват на 1 млрд. и 500 млн. лева.
От 1-ви януари, без проверка влизаме и излизаме в Гърция. Контролът обаче на границата с Румъния ще бъде основан на анализ на риска, като се очаква да бъде значително облекчен спрямо досегашните проверки. В същото време експерти предупреждават, че на границите със Сърбия, Турция, Северна Македония опашките вероятно ще се увеличат. Причината е, че след интеграцията България ще се явява външна граница на Шенген и контролът по тези точки ще остане както досега, с акцент върху сигурността и предотвратяването на нелегалната миграция.
Влизането ни в Шенгенското пространство ще отпуши трафика между страната ни с Румъния и Гърция за тежкотоварните автомобили. Шофьорите обаче са скептични, че това ще доведе до по-ниска цена на стоките.
„Ако е както в Европа - няма да има толкова чакане по границите, ако е като „Балкански синдром”, пак ще има чакане - кантари, проверки”, заяви шофьор.
„По никакъв начин нашите такси не се облекчават, всичко се вдига. От влизането в Шенген не виждам как ще поевтинее стоката”, допълни негов колега.
Сметките обаче показвали друго. „Нашите изчисления посочват, че 240 евро е загубата при чакане с ГКПП с Румъния, транспортът ще стане малко по-евтин”, каза Димитър Димитров от Камарата на автомобилните превозвачи в България.
Шенген ще донесе още по-сериозен трафик и чакане при Границата с Турция. „В момента на българо-турската граница е страшно - 40 км е опашката при ГКПП „Капитан Андреево”. Паркингите са плътни".
Димитър Димитров смята, че опашките на контролните пунктове с Турция ще стане по-голяма. „След влизането в Шенген България трябва да увеличи броя на служителите там. Нужно е и разширяване на пунктовете с Турция”, каза той.
България, Румъния, Унгария и Австрия излязоха с обща декларация за Шенген
Ползите за икономиката експертите оценяват на 1 млрд. и 500 млн. лева. „Едно от положителните неща, които виждаме при всички шенгенски страни е траен ръст при търговията в самата икономическа зона”, каза икономистът Адриан Николов.
Влизането в шенгенското пространство ще е и шанс за растеж на граничните райони, отчитат икономистите.
„Ще даде шансове за засилване на трансгранични връзки и за прилепването на по-малки градове и села от гранични центрове към големи центрове от другата страна на границата”, каза Николов.