Снимка: gettyimages, архив
Бившият сирийски президент е в Москва със семейството си
Бившият сирийски президент Башар Асад е в Русия. Той и семейството му са получили убежище по хуманитарни причини, съобщават местни медии. Решението да се предостави убежище е на президента Владимир Путин.
Асад избяга от Дамаск малко преди столицата да бъде превзета от Сирийската бунтовническа коалиция, която обяви, че е сложен край на 24-годишното му управление. Световните агенции показаха кадри на местни жители, които нахлуват в дома на доскорошния държавен глава, както и в президентския дворец и си правят селфита. По улиците на големите градове имаше празненства, а хиляди сирийци започват да се завръщат в страната след години зад граница.
Бягството на Башар Асад в Русия е световна новина номер едно в понеделник. Бившият вече сирийски президент получи подслон при съюзника си Владимир Путин. В същото време - президентският дворец и личната му резиденция в Дамаск бяха щурмувани от стотици сирийци. На видеа, разпространени от световните медии, се вижда как стаите са обърнати с краката нагоре, има следи от огън и разхвърляни вещи.
„След 50 години несправедливост, обида и бедност, с Божията помощ, Сирия върви към демокрация. Това е архивът на негово превъзходителство, на този, който донесе глад на хората, който ни накара да живеем в несправедливост и потисничество”, заяви Хасан ал Газауи, жител на Дамаск.
ТАСС: Башар Асад е в Москва със семейството си
Междувременно, командирът на групировката, която започна решителния бунт - Абу Мохамед ал Джаулани, избра за място на първото си обръщение най-голямата и стара джамия в Дамаск. "Тази победа, братя мои, е нова глава в историята на цялата ислямска нация. Това е повратна точка за региона. Колко опасности сме избегнали? Асад предаде Сирия на иранските амбиции, разпространявайки сектантството и корупцията в цялата страна. Цялата тази битка, която се разгърна благодарение на Бог, е чисто революционна. Не сме търсили помощ от никого, нито някой ни е подкрепял. Разчитахме изцяло на себе си, на собствените си ресурси и усилия", заяви командирът на „Хаят Тахрир аш Шам”.
Появиха се и кадри на освобождаването на задържани в един от най-печално известните затвори в Сирия. По данни на хуманитарни организации, правителствените сили са обесили 13 хиляди души в секретната институция само в първите няколко години от началото на войната. По улиците на големите градове имаше празненства, а хиляди сирийци започват да се завръщат в страната, след години зад граница. Американският президент Джо Байдън, определи момента като исторически. „Ще работим с нашите партньори и заинтересованите страни в Сирия, за да им помогнем да се възползват от възможността да се справят с рисковете.Резултатът от всичко това е, че за първи път нито Русия, нито Иран, нито „Хизбула” могат да защитят този отвратителен режим в Сирия”, подчерта американският президент.
Не закъсня и реакцията на Иран. Техеран беше сред основните съюзници на режима на Асад.„Наблюдаваме внимателно развитието на ситуацията, за да предотвратим някои тревожни моменти. Сред тях е възможността за нова гражданска война или война между различните племена, а не дай си Боже – разпадане на Сирия или пълен колапс на страната и превръщането ѝ в център на терористи”,категоричен е Абас Арагчи, външен министър на Иран.
Така големият въпрос след падането на режима остава - какво предстои оттук нататък.
Редактор: Станимира Шикова