Отговаря „Дойче Веле”

Защо нашата галактика се нарича Млечен път? На този въпрос отговаря „Дойче Веле”. Той е изпратен от Даниела М. от България.

Коренът на името може да бъде открити в думата Galaxias, която идва от старогръцки и произлиза от термините Gala и Galactus, които означават „мляко“ или „млечен“.

В онези дни при малко светлинно замърсяване, Млечният път бил ясно видим като ярка лента в нощното небе. Древните гърци обясняват произхода на Млечния път с една история. Според мита млякото се изляло в небето от гърдите на богинята Хера, когато тя отблъснала един от незаконните синове на съпруга си, който искал да суче. 

Загадката за възникването на мега галактики е напът да бъде разгадана

Преди повече от 2500 години философът Демокрит предлага друго обяснение. Светът е съставен от малки частици, казва той, така че лентата от светлина в небето също трябва да се състои от частици, които наричаме звезди.

Минават стотици години преди хората да започнат да виждат отделни звезди в Млечния път.

В началото на 17-ти век холандският производител на очила Ханс Липерхей прави новаторско откритие, че отдалечените обекти изглеждат по-големи, когато се гледат през две наземни лещи. Това поставя основите за изобретяването на телескопа. Галилео Галилей доразвива този инструмент и става първият, който го използва, за да наблюдава нощното небе. Тогава той открива, че Млечният път наистина се състои от безброй звезди.

От зората на 20-ти век астрономите гледат все по-дълбоко и по-дълбоко във вселената. Ярките точки, които древните хора са виждали, се оказват далечни галактики. Нашият космически дом е само едно от трилионите струпвания на звезди във вселената и единственото наречено Млечен път - митично име от Древния свят.

Редактор: Ина Григорова