Той може да остане изпълняващ функциите главен прокурор още 6 месеца

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов не е коментирал нито промените в Закона за съдебната власт, които спряха избора му в последния възможен момент, нито решението на ВСС да отложи изслушването му. Дори след прекратяване на процедурата по избора му, той ще си остане и.ф. главен прокурор в следващите шест месеца.

Законовите промени бяха приети от депутатите, но все още се очаква указ на държавния глава за обнародване, с който те ще влязат в сила. Това поставя Висшия съдебен съвет в патова ситуация - промените са факт, но не са официализирани. Новите текстове позволяват Сарафов да остане изпълняващ функциите още половин година, но има и хипотеза той да откаже. Тогава кадровиците трябва да го върнат като директор на Националната следствена служба. Това автоматично ще го направи заместник-главен прокурор.

Пленумът на ВСС отложи изслушването за избор на главен прокурор

Ако Сарафов остане като изпълняващ функциите главен прокурор, максималният срок за това вече е 6 месеца, според промените в закона. Ако и след този срок няма титуляр, мястото се заема от друг заместник.

„В момента отново сме в ситуацията на надбягване с времето. Аз се надявам да не се стигне дотам, защото цялата тази история вече нагарча значително”, каза преподавателят по конституционно право доц. Христо Орманджиев.

Паралелно с това, депутатите и съдебната власт трябва да изберат нов Висш съдебен съвет в следващите шест месеца, който да започне и нова процедура по избор на главен прокурор. „В закона, който все още не е обнародван, се залагат срокове за избор, които не се изпълняват от самите народни представители. И по този начин те прехвърлят отговорността на друг орган”, посочи бившият министър на правосъдието Мария Павлова.

Изборът на главен прокурор: ВСС изслушва Борислав Сарафов

Новият ВСС няма да има ограничения кого да номинира за главен прокурор. Според пиар експерта Диана Дамянова, в опит да спрат процедурата по избор на Сарафов, депутатите са постигнали обратен ефект. „Решения го оставят повече, отколкото досега”, подчерта тя.

„Преди да излязат конкретните текстове, единственото, което е сигурно - че в близките 6 месеца няма да има промяна”, заяви доц. Орманджиев.